تفاوت فیتنس و بدنسازی

Fitness And Body Building

PN:0091

 

فیتنس و بدنسازی در نگاه اول یک تصویر را در ذهن به وجود می آورند و به نظر می‌رسد، هر دو رشته ورزشی دو شاخه از یک درخت هستند، اما فیتنس و بدنسازی تفاوت های عمده ای با هم دارند. لازم به ذکر است که تفاوت فیتنس و بدنسازی بیشتر، از لحاظ تاثیر روی شکل بدن، رژیم غذایی و نوع تمرین هایی است که ورزشکاران انجام می دهند.

 

تفاوت فیتنس و بدنسازی از نظرمعنا و مفهوم :

“بدنسازی” یک کلمه است که ممکن است ذهن را سمت چیز هایی مثل مصرف دارو و یا تمرین بیش از حد  ببرد. همه اینها اساسا درست است و بدنسازی دقیقا همان چیزی است که از کلمه بدنسازی به دست می آید : «ساختن بدن » به معنای افزایش حجم بدن. پس تنها هدف ورزش بدنسازی ، افزایش حجم بدن است.

اما اهداف فیتنس (Fitness) را می توان به چند بخش تقسیم‌کرد. در حقیقت تعریف زیر یک تعریف تخصصی و کلی برای فیتنس (Fitness) است:

“توانایی انجام وظایف روزانه با قدرت و هشیاری، بدون خستگی ناگهانی و با انرژی کافی و کنترل کردن شرایط اضطراری، توسط بدن و به اصطلاح کم نیاوردن بدن در این شرایط”

یعنی فیتنس(Fitness)، یک اصطلاح همه جانبه است که مجموعه ای از ویژگی های مورد نیاز فیزیکی را شامل می شود تا یک فرد بتواند، امور عادی و حتی کمی سخت را هم بدون هیچگونه مشکلی انجام دهد.

 

تفاوت نوع تمرین در بدنسازی و فیتنس (Fitness) :

بدنسازان روی بدن خود بیشترین فشار را می آورند، یعنی، هنگام کار با وزنه از وزنه سنگین و تکرار کم استفاده

می کنند و به جایی می رسند که حتی یک بار دیگر هم نمی توانند وزنه را بلند کنند. این امر باعث می شود عضلاتی که در طول تمرین فشار زیادی را تحمل کرده و ضعیف شده بودند ، در زمان ریکاوری بعد تمرین، بازسازی شوند. این عامل ، موجب رشد حجمی عضله و قدرتی عضله می شود. بدنسازان، تأکید ویژه‌ای برای به دست آوردن حجم دارند. به همین دلیل، در برنامه ورزشی بدنسازان، تمرینات هوازی زیادی، وجود ندارد.

این در حالی است که افرادی که فیتنس (Fitness) کار می کنند، هدفشان سالم بودن توام با تناسب اندام است. آنها خیلی، دغدغه داشتن عضلات بزرگ را ندارند و بیشتر زمان خود را صرف تمرین دادن گروههای عضلانی اصلی، در بدن خود می کنند و رشد عضلانی بیش از اندازه، مد نظر آنها نیست. تمرینات هوازی، درصد خیلی زیادی از برنامه تمرینی فیتنس کاران را تشکیل می دهد و تمریناتی که به کار با وزنه نیاز دارند هم، خیلی کمتر وجود دارند.

از نظر زمانی ، هر جلسه بدنسازی بین یک تا دو ساعت طول می کشد و با توجه به فیزیک شخص و نتیجه مد نظر وی، به حداقل 3 روز تمرین در هفته نیاز خواهد داشت. اما تایم یک جلسه تمرین فیتنس ، بین 45 دقیقه تا یک ساعت است و در هفته معمولا 3 یا 4 روز تمرین نیاز است.

فیتنس و بدنسازی

مقایسه برنامه تغذیه در بدنسازی و فیتنس (Fitness) :

در برنامه تغذیه بدنسازان، حتما مواد حاوی پروتئین وکربوهیدرات را پیدا خواهید‌‌کرد.‌‌ این دو ماده برای بدنسازان، حیاتی ترین مواد برای افزایش توده عضلانی و حجمی هستند.
به طور کلی بدنسازان چون هدفشان افزایش حجم عضله است، در دریافت کالری محدودیتی ندارند.
اما ورزشکاران فیتنس (Fitness) اگر بخواهند تغذیه یک بدنساز را داشته باشند، قطعا به نتیجه دلخواه نمی رسند، چون تیپ تمرینات آنها با بدنسازان کاملا متفاوت است. ورزشکاران فیتنس بیشتر روی سوزاندن کالری و چربی تمرکز دارند، به همین خاطر برای دریافت کالری محدودیت های خاص خودشان را خواهند داشت.
بدنسازان از مکمل‌های ورزشی به شکل پودر که محلول در مایعات هستند، استفاده می کنند. مکمل‌های ورزشی به آنها کمک می کند تا عضلات بخش های مختلف بدن، تقویت شوند اما نکته مهم اینجاست که مکمل ورزشی به تنهایی، کافی نیست و بدنسازها مکمل‌های ورزشی خود را همراه با تغذیه و استراحت کافی همراه می‌کنند تا بیشترین اثر در افزایش توده حجمی عضلات، گذاشته شود.
در بدنسازی به این خاطر که هدف اصلی آ‌نها افزایش حجم ماهیچه‌ هاست، استفاده از مکمل‌های ورزشی بسیار رایج است.
اما ورزشکاران فیتنس (Fitness) بیشتر، رژیم غذایی سالم و مکمل های طبیعی را مدنظر قرار می دهند.

نقش تغذیه در فیتنس و بدنسازی

مقایسه فرم بدنی بین بدنسازی و فیتنس (Fitness) :

بدنسازی مربوط به عضله سازی در قسمت های سینه، بازو ها، شانه و پشت بدن و عضلات پا است اما فیتنس (Fitness) به رشد عضلات مربوط نمی شود و به حفظ قدرت عضلات با انجام تمرینات هوازی می پردازد. در بدنسازی مرحله ای هست به نام تفکیک عضلانی یا اصطلاحا “کات” که مرحله بعد از پرورش و افزایش حجم عضلات است. به این صورت که اول عضله سازی انجام می شود و بعد عضلات را با ورزش هوازی و رژیم غذایی تفکیک می کنند.
به طور خلاصه می توان گفت اصلی ترین تفاوت فیتنس و بدنسازی در این است که، بدنسازی به بزرگ کردن عضلات می پردازد اما فیتنس (Fitness)، در حقیقت حفظ شکل مطلوب بدن در حالتی بین چاقی و لاغری است ولی تمرکز زیادی بر روی سلامتی بدن، دارد.

فیتولند مطالعه مقالات “فیتنس در خانه“، “بهترین تمرینات تناسب اندام (Fitness)” و “تغذیه مناسب برای فیتنس” را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند.

منبع:

https://www.bostonmobiledance.com

یک دیدگاه برای " تفاوت فیتنس و بدنسازی " ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code