حساسیت به بادام زمینی در کودکان و نوزادان

حساسیت به بادام زمینی در کودکان و نوزادان

حساسیت به بادام زمینی در کودکان، شایع ترین نوع حساسیت غذایی است. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد شروع مصرف بادام زمینی و مشتقات آن مثل کره بادام زمینی در سنین پایین، باعث کاهش ایجاد حساسیت به انواع مغز ها و آجیل ها می شود.

بادام زمینی یک ماده غذایی منحصر به فرد است. بادام زمینی به خصوص به شکل کره بادام زمینی، علاوه بر اینکه باب طبع کودکان است، یک غذای سالم، خوشمزه و مقوی می باشد. بادام زمینی، برای کودکان هم به عنوان میان وعده و هم وعده غذای اصلی استفاده می شود. می توانید یک قاشق پر کره بادام زمینی را با مربا و یا به‌ صورت ساندویچ با موز برای کودک به عنوان صبحانه استفاده کنید. تنها مشکلی که وجود دارد اینست که، گاهی اوقات به دلیل حساسیت به بادام زمینی یا حساسیت به انواع آجیل ها، باید از مصرف آنها خودداری شود.

آیا بادام زمینی باعث حساسیت (آلرژی) می‌شود

بادام زمینی جزء 8 ماده غذایی حساسیت زا (آلرژن) دسته بندی می‌شود و90% بیشتر از مابقی خوراکی ها، باعث آلرژی می‌گردد. آلرژی به بادام زمینی که اغلب از دوران کودکی ایجاد می شود، می تواند مادام العمر باشد. حتی اگر حساسیت به بادام زمینی در نوزادان با بزرگتر شدن نوزاد از بین برود، باز هم احتمال برگشت آن وجود خواهد داشت.

در چه کودکانی احتمال حساسیت به بادام زمینی وجود دارد؟

حساسیت به بادام زمینی در کودکان برای این گروه از آنها احتمال بیشتری دارد:

 • کودکانی که هرگونه حساسیت غذایی دارند
 • کودکانی که سابقه حساسیت غذایی در خانواده آنها وجود دارد
 • کودکانی که تست آلرژی به بادام زمینی در آنها مثبت بوده است (این کودکان هرگز نباید کره بادام زمینی مصرف کنند).

اگر احتمال می‌دهید کودکتان ممکن است حساسیت به بادام زمینی داشته باشد، در اضافه کردن کره بادام زمینی به رژیم غذایی کودک با احتیاط پیش بروید و حتما با پزشک مشورت نمایید.

علایم واکنش های حساسیت به کره بادام زمینی در کودکان:

واکنش های حساسیت به کره بادام زمینی در کودکان

چندین علامت برای متوجه شدن حساسیت غذایی و آلرژی به بادام زمینی در کودکان وجود دارد:

 • جای گزیدگی بر روی پوست ( ایجاد نقطه های قرمزی بر روی پوست که مانند پشه زدگی می‌باشد)
 • عطسه یا خس خس کردن سینه
 • مشکل تنفسی
 • تورم و التهاب
 • دانه های خارش دار
 • تنگی و سفتی گلو
 • استفراغ
 • تهوع
 • اسهال
 • رنگ پریده شدن
 • گیجی
 • عدم تمرکز و توجه

به طور کلی باید گفت علائم حساسیت غذایی می‌تواند، شدید تا خفیف باشد. علایم حساسیت به بادام زمینی در نوزادن و نوزادان حتی می‌تواند بلافاصله بعد از مصرف کره بادام زمینی اتفاق بیفتد. به‌طور معمول، ممکن است علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان تنها در یک بخش از بدن کودک، تجربه شود (پوست یا دستگاه تنفس و یا…).

اما ممکن است کودک دچار “آنافیلاکسی” شود. “آنافیلاکسی” شامل علائم بسیار شدید حساسیتی و تهدید کننده زندگی کودک است. در”آنافیلاکسی” کودک، همزمان درگیر چندین علامت از علایم واکنش های حساسیتی می‌شود.

آنافیلاکسی” بسیار پر سر و صداست و نیازمند مراقبت های شدید و فوری پزشکی در نزدیکترین اورژانس می باشد.

مصرف کره بادام زمینی برای کودکان:

مصرف کره بادام زمینی برای کودکان

به کودک باید، کره بادام زمینی بسیار نرم و با یک لایه بسیار نازک بدهید. خوردن کره بادام زمینی با لایه ضخیم برای کودک سخت می باشد، همچنین از خریداری کره بادام زمینی سنگین و سفت و حاوی مغز بادام زمینی خودداری کنید، زیرا خطر خفگی برای کودک خواهند  داشت. برای کودک، کره بادام زمینی  با بافت نرم و کم چرب را انتخاب کنید و آنرا با کمی آب مخلوط نمایید تا تبدیل به خمیر شل شود.

چه زمانی کره بادام زمینی را وارد رژیم غذایی کودک کنیم؟

فیتولند توصیه می‌کند اضافه کردن کره بادام زمینی به رژیم غذایی کودک، بهتر است بلافاصله بعد از شروع دادن غذای کمکی به کودک باشد، که می‌تواند بین 6 تا 8 ماهگی اتفاق بیفتد. دقت داشته باشید که نباید هیچگونه نشانه آلرژی، در کودک مشاهده شود.

در انتها یادآور می‌شود ضمن درنظر گرفتن توصیه های بالا در حساسیت به کره بادام زمینی در کودکان،  از دادن مغز بادام زمینی به کودک زیر 4 سال خودداری کنید زیرا خطر خفگی برای کودک را ایجاد می کند.

منبع:

https://www.healthline.com

PN:0078

محصولات مرتبط

یک دیدگاه برای " حساسیت به بادام زمینی در کودکان و نوزادان " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code