زایمان طبیعی یا سزارین؟

فواید زایمان طبیعی در مقابل سزارین تعیین کننده پرسش زایمان طبیعی یا سزارین است
 • بسیاری از مادران باردار در طی دوران بارداری نسبت به انتخاب روش مناسب وضع حمل دچار سردرگمی می‌شوند و مرتب این سوال در ذهن‌شان به وجود می‌آید که زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک بهتر است؟ برای دست‌یابی به پاسخ این سوال مادران باید نسبت به معایب احتمالی و فواید زایمان طبیعی آگاهی پیدا کنند.

  فیتولند امیدوار است که مطالعه مقاله پیش‌رو برای انتخاب بهترین روش زایمان مفید بوده و هم مادر و هم کودک تازه متولد شده او در صحت و سلامت کامل باشند.

  زایمان طبیعی در حالت عادی یک روند فیزیولوژیک و دردناک است. اما وقتی مسیر طبیعی خود را طی کند، درد آن نیز قابل تحمل خواهد بود. در صورتی‌که به مادران آموزش‌های لازم در مورد مسیر زایمان طبیعی و روش صحیح مدیریت زایمان طبیعی داده‌شود به صراحت می‌توان گفت “زایمان طبیعی یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات مادر در طول زندگی خواهد بود.”

  در زایمان طبیعی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

  دانستن روند طبیعی زایمان و فواید زایمان طبیعی می‌تواند به انتخاب صحیح مادران میان زایمان طبیعی یا سزارین موثر باشد. در روند طبیعی در ماه آخر حاملگی، دهانه رحم به مرور  نرم خواهدشد و انقباضات رحمی به تدریج شروع می‌شوند. در زمان زایمان، انقباضات رحم قوی‌تر و در فواصل کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد. همین امر باعث احساس درد‌‌های زایمان می‌شود.

  انقباضات رحمی کمک می‌کنند جنین در لگن مادر قرار گیرد. دهانه رحم کشیده و باز می‌شود. سپس جنین به طرف پایین حرکت کرده و در همین حال می‌چرخد تا سر او به طرف کانال زایمان قرار گیرد. در نهایت نوزاد وارد کانال زایمان شود.

  هر یک از این انقباضات رحمی، پیامی به مغز ارسال می‌کنند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می‌شود. با آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین، انقباضات شدت و نظم بیشتری پیدا می‌کنند تا روند زایمان طبیعی به اتمام برسد. این هورمون، علاوه بر تسهیل زایمان طبیعی باعث تحریک نوک سینه مادر و آزاد شدن شیر مادر می‌گردد.

  در مقایسه زایمان طبیعی و سزارین این فواید زایمان طبیعی است که بر سزارین می چربد

  چرا مادران تمایل بیشتری به سزارین دارند؟

  مادران باردار هنگام مقایسه زایمان طبیعی با سزارین بیشتر سزارین را انتخاب می‌کنند. شاید مهم‌ترین و تنها دلیل این عزیزان، ناشی از درد زایمان در زمان وضع حمل طبیعی باشد. اما در هر دو شیوه وضع حمل، زایمان طبیعی و سزارین درد زایمان را مادر تجربه خواهدکرد. با این تفاوت که درد و ناراحتی‌های پس از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است.

  در رابطه با زایمان طبیعی بسیاری از مراکز درمانی، با اجرای کلاس‌های آماده‌سازی جهت زایمان طبیعی، برای آگاهی والدین قدم بسیار بزرگی برداشته‌اند. این کلاس‌ها با حضور مادر باردار و همسرش از اوایل حاملگی آغاز می‌شوند.

   در کلاس‌های آمادگی برای وضع حمل، فواید زایمان طبیعی و شیوه‌های گوناگون برای کاهش احساس درد در طول زایمان طبیعی همچون روش تنفس ویژه به مادران باردار آموزش داده‌می‌شود. هم‌چنین روش‌های گوناگون بی‌دردی حین زایمان طبیعی که به روش‌های مختلف پزشکی در بیمارستان قابل اجرا می‌باشد، نیز به آن‌ها آموزش داده می‌شود. همه این اقدامات برای این است که نگرانی مادر نسبت به شدت درد زایمان هنگام زایمان طبیعی برطرف شود.

  انتخاب شما ین زایمان طبیعی یا سزارین کدام است؟ گاهی برخی مادران باردار دلایل دیگری هم‌چون از بین‌رفتن تناسب اندام پس از زایمان طبیعی و نیز فشار به سر کودک حین عبور از کانال زایمان را دلیلی بر انتخاب وضع حمل به روش سزارین نسبت به زایمان طبیعی می‌دانند.

  از بابت فشار روی سر جنین نیز نباید نگران بود؛ چون استخوان‌های سر به نحوی قرار گرفته‌اند که این فشار را به خوبی تحمل می‌کند و هیچ عارضه‌ای برای کودک ایجاد نخواهد شد. سر جنین هنگام عبور از مجرای زایمان به خوبی تغییر شکل پیدا کرده تا روند زایمان با کمترین مشکل انجام شود.

  فیتولند در ادامه به فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد او پرداخته است. همچنین برای آگاهی بیشتر می‌توانید شیوه‌های مناسب برای بازگشت به تناسب اندام بعد از زایمان طبیعی و سزارین را در راهکارهای موثر برای کاهش وزن بعد از بارداری مطالعه فرمائید.

  فواید زایمان طبیعی برای نوزاد

  • تکامل جنین: تا زمانی که رشد جنین کامل نشده باشد، روند زایمان طبیعی محقق نمی‌گردد. بدن مادر و جنین وی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در حالت طبیعی با تکمیل رشد کودک، علایم شروع  زایمان طبیعی در مادر آغاز می‌گردد و تا تولد نوزاد ادامه خواهد داشت.
  • کاهش مشکلات تنفسی : هنگامی که کودک از کانال زایمانی با فشار رد می‌شود، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خارج می‌شود و این امر به از بین رفتن مشکلات تنفسی نوزاد کمک می‌کند.
  • دریافت فلور نرمال (باکتری‌های محافظت کننده) : هنگامی که نوزاد از کانال زایمان عبور می‌کند، باکتری‌های مفیدی به نام فلور نرمال وارد بدن نوزاد شده و در روده‌های او جای می‌گیرند. این باکتری‌های مفید در شکل‌گیری سیستم ایمنی دخالت دارند.
  • بهبود گردش خون جنین: عبور از کانال زایمان، با تحریک سیستم قلبی عروقی جنین، باعث بهبود گردش خون و آماده شدن جنین برای تولد می‌گردد.

   

  فواید زایمان طبیعی به هنگام مقایسه زایمان طبیعی با سزارین بر سزارین پیشی می گیرد

  فواید زایمان طبیعی برای مادر

  زایمان طبیعی یا سزارین کدام‌یک برای مادر بهتر است؟ در ادامه فیتولند به بیان فواید زایمان طبیعی برای مادران می‌پردازد. در واقع هرچند که درد زایمان بخشی از زایمان طبیعی است؛ اما با زایمان طبیعی، زنان احساس رضایت بیشتری دارند و از این بابت که مادر شده اند؛ لذت بیشتری می‌برند.

  • در روش زایمان طبیعی، مادرکاملا هوشیار و آگاه می‌باشد.
  • مادر نیازی به تزریق هورمون اکسی‌توسین برای کمک به افزایش انقباضات رحمی ندارد.
  • روند بهبود مادر نسبت به سزارین بسیار سریع‌تر می‌باشد.
  • مرگ و میر در زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است.
  • از نظر اقتصادی زایمان طبیعی مقرون به صرفه‌تر است.
  • بعد از زایمان طبیعی چون روند بهبود مادر سریع‌تر است؛ مادران بهتر می‌توانند به نوزاد خود رسیدگی کنند و برای شیردهی و دادن آغوز به نوزاد موفق‌تر هستند. (آغوز یا کلستروم شیری است که پستان‌ها در روزهای اول پس از زایمان تولید می‌کنند و حاوی پروتئین بیشتری نسبت به شیر است. آغوز، نوزاد را در برابر بیماری‌های اوایل عمرش مقاوم می‌سازد)
  • در زایمان طبیعی چون مادر زودتر به شرایط قبلی خود برمی‌گردد؛ می‌تواند هرچه سریع‌تر حرکات ورزشی را جهت کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام ایده آل شروع کند.

  آنچه در مورد سزارین باید بدانید

  متخصصین معتقدند که سزارین همانند سایر جراحی‌های بزرگ، خطراتی از جمله عوارض ناشی از بی‌هوشی، خونریزی شدید (حتی احتمال نیاز به انتقال خون)، پارگی رحم، چسبندگی رحم و عفونت را به همراه دارد.

  به دلیل برخی عوارض ناشی از جراحی، احتمال ایجاد ناباروری ثانویه در سزارین بسیار زیاد می‌باشد. مدت بستری شدن و اقامت در بیمارستان در مادران بعد از سزارین، بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی کرده‌اند. این از مهم‌ترین فواید زایمان طبیعی است. زیرا که مادر به مراقبت‌های پس از زایمان کمتری احتیاج داشته و  بهتر می‌تواند به فرزند تازه متولد شده خود رسیدگی کند.

  اختلالات خلقی مادر مثل افسردگی پس از زایمان و احساس گناه به هنگام مقایسه زایمان طبیعی و سزارین در مادرانی که به روش سزارین وضع حمل کرده‌اند بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی داشته‌اند. ایجاد لخته خون در پاها یا لگن از دیگر عوارض خطرناک سزارین می‌باشد. در کل احتمال مرگ و میر در سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است.

  سخن پایانی

  متاسفانه در کشور ما در صورتی که انتخاب به عهده خود بیماران گذاشته شود، آنان فواید زایمان طبیعی را در نظر نمی‌گیرند و بیشتر آن‌ها میان زایمان طبیعی یا سزارین روش سزارین را به عنوان بهترین راه تولد نوزاد انتخاب می‌کنند.

  شاید تنها علت انتخاب، ترس از زایمان طبیعی و درد زایمان باشد. فیتولند به مادران بارداری که مشکلی برای انجام زایمان طبیعی ندارند، توصیه می‌کند حتما از  انجام سزارین پرهیز نمایند.

  منبع:

  http://www.hidoctor.ir

  https://article.tebyan.net

  http://www.farhangnews.ir

  PN:0057

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  محصولات مرتبط

  2 دیدگاه برای زایمان طبیعی یا سزارین؟ ثبت شده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  چطور میتونم کمکتون کنم؟