روش صحیح اندازه گیری وزن و قد و اندام‌های بدن

روش صحیح اندازه گیری وزن و قد و اندام‌های بدن
 • چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟ اندازه گیری قد برای محاسبه کالری و وزن استاندارد بدن مورد نیاز است. نحوه صحیح سایز گیری اندام نیز به بررسی پیشرفت در برنامه تمرین و رژیم کمک می‌کند. شما با اندازه گیری وزن و قد و سایز عضلات متوجه تغییرات میزان چربی بدن می‌شوید. فیتولند در این مقاله آموزش سایز گرفتن عضلات را بیان می‌کند. با ما همراه باشید.

  احتمالاً نام دستگاه بادی کامپوزیشن یا آنالیز ترکیبات بدن را شنیده‌اید. معمولاً این دستگاه در باشگاه یا کلینیک پزشکی موجود است. بادی کامپوزیشن میزان دقیق عضله و چربی هر یک از اندام‌های بدن و حتی آب بدن را مشخص می‌کند. البته برخی دستگاه‌های پیشرفته‌تر، داده‌های بیشتری در اختیارتان می‌گذارند. اما همه افراد به بادی کامپوزیشن دسترسی ندارند. پس برای اندازه گیری سایز عضلات در بدنسازی چه کنیم؟

  یکی از بهترین روش‌ها سایز گیری با متر معمولی است. شما بر روی ترازو رفته و متوجه تغییرات وزن خود می‌شوید. اما ترازو میزان عضله و چربی شما را مشخص نمی‌کند. در نتیجه با سایز گرفتن متوجه کاهش چربی خود خواهید شد.

  فیتولند برای محاسبه رایگان وزن ایده آل به شما کمک می‌کند. بدین منظور بر روی محاسبه وزن ایده‌آل کلیک کنید.

  روش صحیح اندازه گیری قد

  ابتدا زمین صافی را که فرش، موکت یا … ندارد؛ انتخاب کنید. کفش و جوراب خود را در آورید. کش، کلاه، گل‌سر، هدبند و یا کلیپس خود را نیز کنار بگذارید. پاهای خود را جفت کرده و پشتتان را به دیوار بچسبانید. صاف بایستید. پاشنه، پشت، شانه و سرتان باید به دیوار برخورد کند. برای اندازه گیری قد به جلو نگاه کنید. یک کتاب سبک را در یک دست خود بگیرید. در دست دیگر نیز آینه و یک مداد بگیرید.

  کتاب را بر روی سر خود قرا داده و به دیوار بچسبانید. به کمک آینه مطمئن شوید کتاب صاف قرار گرفته و عمود بر دیوار است. سپس به کمک مداد بالای خود سر را علامت بزنید. در آخر با کمک متر فاصله علامت را تا زمین اندازه‌‌گیری کنید.

  جهت محاسبه کالری مورد نیاز بدن به طور رایگان کلیک نمایید. همچنین شما می‌توانید محصولات سالم و طبیعی را از فروشگاه اینترنتی فیتولند تهیه کنید.

  روش صحیح اندازه گیری قد و اندازه گیری وزن یا اندازه گیری قد و وزن

  روش صحیح اندازه گیری وزن

  نکته حائز اهمیت این است که میزان وزن در طی روز حدود یک تا دو کیلوگرم متغیر است. این تغییرات به علت مصرف یا دفع مایعات رخ می‌دهد. همچنین رعایت یک سری از نکات در اندازه گیری وزن و قد لازم و ضروری می‌باشد.

  • هر دوره از یک لباس مشخص و ثابت استفاده کنید.
  • ترازو را بر روی موکت، فرش یا سطح ناصاف قرار ندهید.
  • همیشه از یک مدل ترازو استفاده نمایید. میزان دقت ترازوها متفاوت است.
  • همواره در زمانی مشخص خود را وزن کنید. پیش از صبحانه بهترین زمان ممکن است.
  • قبل خواب، بعد ورزش و غذا خوردن، نوشیدن آب و یا بلافاصله بعد زایمان خود را وزن نکنید.
  • وزن در دوران قاعدگی و حتی تا 3 روز قبل و بعد از آن نوسان دارد. در نتیجه قابل اعتماد نیست.

  برای دریافت برنامه لاغری سریع فیتولند کلیک کنید.

  چگونه سایز عضلات بدن خود را اندازه بگیریم؟

  تا به این‌جا به روش صحیح اندازه گیری قد و وزن پرداختیم. برای سایز گیری عضلات از یک متر ساده استفاده نمایید. هربار فقط از همان متر استفاده کنید. متر شما نباید حالت کشی داشته باشد. در زمان اندازه گیری متر نباید به دور اندام کج یا شل بوده و یا پوست را فشار دهد. اگر بار اول عضله را منقبض کرده و اندازه گیری کرده‌اید، دفعات بعد هم با انقباض عضلانی سایز بگیرید. بلافاصله بعد تمرین نیز سایزگیری نکنید.

  جهت دریافت برنامه ورزش در خانه برای لاغری فیتولند کلیک نمایید.

  برای آموزش سایز گرفتن عضلات هر یک از اندام‌ها از روش زیر استفاده کنید. سپس اندازه‌های به دست آمده را به تفکیک بر روی یک کاغذ بنویسید. به کمک این روش مقایسه هر دوره آسان‌تر خواهد بود.

  اندازه دور بازو

  بهترین حالت اندازه گیری به هنگام انقباض عضلانی است. دست خود را در حالت 90 درجه نگه دارید. دور قطورترین (حجیم‌ترین) قسمت بازو را اندازه گرفته و یادداشت کنید.

  اندازه دور شکم

  همان‌طور که ذکر شد علاوه بر اندازه گیری وزن و قد، سایز هر عضو بدن نیز مهم است. برای بررسی اندازه دور شکم متر را بر روی ناف و قطورترین قسمت شکم بگیرید. متر باید کاملاً صاف و موازی با زمین باشد.

  جهت دریافت رژیم اختصاصی و برنامه تمرین آنلاین کلیک کنید.

  اندازه دور باسن

  متر را روی برجسته‌ترین و پهن‌ترین قسمت باسن قرار دهید.

  اندازه گیری دور ران

  قطورترین قسمت دور ران را اندازه گرفته و یادداشت کنید.

  دور ساق

  برای اندازه دور ساق پا نیز بزرگ‌ترین قسمت ساق را در نظر بگیرید.

  سخن پایانی

  اندازه گیری قد به روش اصولی برای محاسبه میزان کالری یا وزن مناسب بدن ضروری است. مقایسه سایز و اندازه گیری وزن و قد بدن میزان پیشرفت شما طی یک دوره تمرین را نشان می‌دهد. وزن خود را به هنگام قاعدگی یا بعد از ورزش و یا صرف غذا اندازه نگیرید. سایزگیری را به کمک یک متر ساده که کشی نباشد؛ انجام دهید. دور قطورترین قسمت ساق، بازو، شکم، ران، باسن و شکم را اندازه گرفته و یادداشت کنید.

  فیتولند برای بانوان محترم برنامه فرم‌دهی عضلات بانوان را پیشنهاد می‌کند.

  PN:0420

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp همکار مورد نظر خود را انتخاب کنید