ادرار سوختگی نوزاد و کودک

پیشگیری از ادرارسوختگی نوزاد و درمان ادرارسوختگی پای نوزاد

ادرار سوختگی نوزاد و کودک چیست؟

 ادرار سوختگی در کودکان و نوزادان، سوزش و قرمزی در پوست ناحیه پوشک شده می‌باشد.. راه‌های پیشگیری از ادرار سوختگی مانند تعویض سریع پوشک، جلوگیری از خشک شدن پوست و سایر روش‌ها از بهترین روش‌های درمان ادرارسوختگی می‌باشد.

ادرار سوختگی پای نوزاد در شرایط نرمال، در بیش از 35% از نوزادان زیر دوسال رخ می دهد و یکی از مشکلات شایع در نوزادان و کودکان می باشد. اکثر کودکان تا قبل از اینکه از پوشک گرفته شوند حداقل یکبار ادرار سوختگی پای نوزاد را تجربه خواهند کرد.

 

عوامل ایجاد ادرار سوختگی پای نوزاد و کودک چیست؟

ادرار سوختگی پای نوزاد، زمانی اتفاق می افتد که نوزاد، مدت زمان طولانی در پوشک کثیف باقی بماند. اولین ادرار سوختگی نوزاد و یا سوختگی ناشی از پوشک ممکن است زمانی رخ بدهد که نوزاد تازه شروع به خوردن غذا می‌کند یا از آنتی بیوتیک استفاده می‌کند. نوزادانی که شیر مادر می‌خورند نیز، ممکن است به دلیل تغذیه مادر، دچار اسهال شوند که این امر نیز منجر به سوختگی ناشی از پوشک یا ادرار سوختگی نوزاد خواهد شد. اسهال از جمله مواردی است که می تواند ادرار سوختگی نوزاد را تشدید کند.

معمولا پوشک نوزاد سه یا چهار ساعت یکبار کثیف می شود، بنابراین مهم است که پوشک نوزاد به طور منظم عوض شود.

اسید ناشی از ادرار و مدفوع انسان، باعث رشد باکتری‌ها و قارچ ها می شود که خود عاملی برای ایجاد سوزش و حساسیت پوست نوزاد و در نهایت ادرار سوختگی نوزاد، می‌باشد.

گاهی پوشک نوزاد خیلی تنگ یا خیلی گشاد باعث عرق سوز شدن کودک و نوزاد می شود. مواد شیمیایی به کار رفته در مواد شوینده ای که با پوست نوزاد در ارتباط است نیز، می‌تواند عامل ایجاد سوزش و حساسیت در پوست کودک و نوزاد شود.

چه نوزادانی بیشتر دچار ادرار سوختگی می شوند؟

از هر سه نوزاد یکی دچار ادرار سوختگی نوزادی می‌شود. نوزادانی که شیرمادر می‌خورند به دلیل کاهش اسیدیته مواد دفعی به دنبال تغذیه با شیر مادر،کمتر دچار ادرار سوختگی نوزادی می گردند. ادرار سوختگی نوزادان، اغلب در بین نوزادان بین 3 ماه تا یکسال رخ می‌دهد که از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت خواهد بود.

نشانه های ادرار سوختگی نوزادان و کودکان:

ادرار سوختگی کودکان و نوزادان، باعث سوزش و قرمزی پوست ناحیه پوشک شده می‌شود. زمانی که  این ناحیه از پوست نوزاد و کودک را لمس می‌کنید، بسیار حساس و داغ است. در مواردی که ادرار سوختگی نوزاد بیش از 48 ساعت طول کشیده باشد و ادرار نوزاد هم با بوی بد همراه باشد، حتما باید با پزشک مشورت نمایید. همچنین در صورتیکه دانه های قرمز ناشی از ادرار سوختگی نوزاد، تبدیل به تاول های دردناک شدند و یا نوزاد دچار تب شد، حتما باید به پزشک مراجعه شود و از دارو استفاده گردد.

علایم ادرارسوختگی پای نوزاد و پیشگیری از ادرارسوختگی نوزاد

ادرار سوختگی نوزاد در مراحل اولیه

علایم ادرارسوختگی پای نوزاد و درمان ادرارسوختگی

ادرار سوختگی نوزاد همراه با تاول

راه های پیشگیری از ادرار سوختگی نوزاد و کودک:

درمان ادرار سوختگی و پیشگیری از ادرارسوختگی پای نوزاد

  • اندازه پوشک کودک و نوزاد باید مناسب باشد، نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد، باید طوری باشد که هوا به راحتی از آن عبور کند.
  • از صابون ها و دستمال های معطر و الکل دار استفاده نکنید زیرا باعث خشک شدن پوست کودک و نوزاد و بدتر شدن نشانه های ادرار سوختگی خواهند شد.
  • نوزاد و کودک را در هر بار عوض کردن پوشک، با آب بشویید و سپس با یک حوله نرم خشک کنید.
  • بعد از تعویض، از “زینک اکساید (یک ماده پرکاربرد برای صنایع آرایشی بهداشتی که در درمان ادرار سوختگی کودکان هم به کار می‌رود) یا وازلین استفاده کنید.
  • گاهی اجازه دهید تا جایی که امکان دارد کودک و نوزاد بدون پوشک باشد.

درمان ادرار سوختگی نوزادان و کودکان:

گاهی ممکن است با  وجود رعایت تمام موارد فوق، کودک دچار ادرار سوختگی شود، در اینصورت نیاز به درمان وجود دارد. برای درمان ادرار سوختگی نوزادان و کودکان می توان از دارو‌های گیاهی و یا شیمیایی استفاده کرد.

گیاهان دارویی موثر برای درمان ادرار سوختگی نوزادان و کودکان:

گیاهان دارویی برای درمان ادرار سوختگی

محققان معتقدند که استفاده از پمادها وکرم های گیاهی تهیه شده از گیاهانی مانند آلوئه ورا و همیشه بهار می توانند به درمان ادرار سوختگی کودکان کمک کنند. مخصوصا همیشه بهار ( که ممکن است به نام کالاندولا نیز شناخته شود)، که به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی، در بهبود سوختگی پای نوزاد موثرتر خواهد بود. بدین منظور، می توان از کرم ها و پماد های گیاهی موجود در بازار استفاده کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله درمان های گیاهی در سوختگی پای نوزاد (ادرارسوختگی) مراجعه فرمایید.

درمان های شیمیایی برای درمان ادرار سوختگی کودکان:

  • هیدروکورتیزوناز گروه کورتن ها، که باعث کاهش التهاب می گردد.
  • کرم های آنتی بیوتیک که ضد باکتری ها هستند.( البته باید با تجویز پزشک استفاده گردند)
  • زینک اکساید

 

سخن پایانی:

والدین عزیز باید توجه داشته باشند که “پیشگیری از ادرار سوختگی نوزادان، بهترین درمان ادرار سوختگی” است. فیتولند توصیه می کند قبل از اینکه ادرار سوختگی کودک شما شروع شود با رعایت یکسری نکات ساده خود را از نگرانی های بعدی نجات دهید.

به منظور پیشگیری از ادرار سوختگی، پوشک کودک و نوزاد را به موقع عوض کنید. پوشکی که استفاده می کنید سایز نوزاد باشد. هنگام بستن کودک، پوشک را کمی آزاد تر، ببندید تا مانع عبور هوا نشوید.در هر بار تعویض کودک، محل را کاملا از ادرار و مدفوع پاک کنید. اگر کودک را شسته اید، کودک را با حوله نرم، کاملا خشک کنید و قبل از بستن مجدد پوشک، از کرم ها وپماد مخصوص کودک استفاده بفرمایید.

منبع:

1- https://www.healthline.com

PN:0015

محصولات مرتبط

2 دیدگاه برای ادرار سوختگی نوزاد و کودک ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code