بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب

بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب

بیشترین عامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان بیماری‌های قلبی عروقی است. با توجه به این موضوع بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب چه خواهد بود؟ به‌منظور چربی سوزی دور قلب تمرینات استقامتی یا مقاومتی را انتخاب خواهید کرد؟‌ پاسخ به پرسش‌های فوق را در ادامه مقاله فیتولند مطالعه کنید.

در مطالعات اخیر، محققان اثرات ورزش بر حذف چربی اطراف قلب را مورد بررسی قرار دادند. بیماری‏‌های قلبی عروقی، یک اصطلاح کلی برای بسیاری از بیماری‏‌های مربوط به قلب و سیستم عروق می‏‌باشد. همان‌طور که ذکر شد، این بیماری عامل بیشترین مرگ‌ومیر را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است. یکی از دلایل عمده بیماری‏‌های قلبی عروقی، چاقی است که می‏‌تواند منجر به رسوب چربی در اطراف قلب شود.

چربی‏‌های اطراف قلب در دو مکان یافت می‌شوند: “پریکارد” (حفره‏ اطراف قلب) و “اپی‌کاردیوم” (لایه‏‌ای که نزدیک‌‏ترین بافت به قلب است). در مطالعات اخیر، محققان این فرضیه را مطرح نمودند که استقامت و ورزش‏‌های مقاومتی روش مؤثری برای حذف چربی دور قلب می‏‌باشد.

در این مطالعه برای انتخاب افراد، فاکتورهایی مانند: سن حداقل 18 سال، افرادی با فعالیت خیلی کم یا غیرفعال و نسبت دور کمر به قد آن‌‏ها بیشتر از 5/. باشد را انتخاب نمودند. این فاکتورها نشان‌دهنده‏ چاقی شکمی است. از طرفی افرادی را که دارای بیماری‏‌های مختلف قلبی بودند از مطالعه خارج کردند. شرکت کنندگان به‏‌طور تصادفی در یکی از سه گروه ورزش استقامتی، ورزش مقاومتی و یا گروه بدون ورزش قرار گرفتند.

قبل و در طول مطالعه و کار آزمایی بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب، شرکت کنندگان آزمایش‌هایی از قبیل: قلبی تنفسی، “آنتروپومورف” و همچنین اندازه‏‌گیری چربی دور قلب یا کلسترول را انجام دادند. شرکت کنندگان در گروه‌‏های تمرین استقامتی، سه بار در هفته به مدت 12 هفته متوالی، از دوچرخه ثابت برای انجام تمرینات تناوبی با شدت بالا به مدت 45 دقیقه استفاده نمودند.

افراد در گروه ورزش مقاومتی، تمرینات مکرر با شدت متوسط و به مدت 45 دقیقه انجام می‌دادند. ورزش استقامتی و مقاومتی هر دو منجر به چربی سوزی دور قلب و کاهش آن می‌شوند. “چربی اپیکاردیال” در گروه‌‏های تمرین استقامتی و مقاومتی به ترتیب 8 گرم و 9 گرم کاهش یافت. در حالی که در گروه بدون ورزش هیچ تغییری حاصل نشد.

همچنین در مقایسه با گروه بدون ورزش، چربی پریکارد در گروه تمرین مقاومتی به میزان 34 گرم کاهش یافت. اما در گروه ورزش استقامتی تغییرات معناداری مشاهده نشد. همچنین در گروه ورزش مقاومتی هم آمادگی و توانایی قلبی تنفسی و هم قدرت عضلانی افزایش یافت. در حالی که در ورزش استقامتی تنها توانایی قلبی تنفسی افزایش پیدا کرد و هیچ تغییری در رابطه با قدرت عضلانی مشاهده نشد.

حذف چربی اطراف قلب

چگونه چربی دور قلب را از بین ببریم؟ این بررسی پاسخی مناسبی به پرسش مورد نظر داده است. به‌‏طور کلی، هم در ورزش مقاومتی و هم در ورزش استقامتی چربی اپیکاردیال کاهش پیدا کرد، اما تمرین مقاومتی تنها چربی پریکاردی را توانست کاهش دهد.

با توجه به این موضوع که جمعیت مورد بررسی در این مطالعه تنها 39 نفر بوده است امکان تعمیم نتایج را محدودتر می‌کند. در نتیجه باید تحقیقات گسترده‌‏تری با حجم نمونه بیشتر در رابطه با پرسش مورد نظر صورت گیرد؛ تا بتوان با بینش و قطعیت بیشتری در مورد چگونگی تأثیر ورزش بر چربی اطراف قلب، توضیح داد.

سخن پایانی

برای چربی دور قلب چی خوبه؟ طی تحقیقات انجام شده در بررسی بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب، طی تمرینات استقامتی و مقاومتی نتایج جالبی به دست آمد. در ورزش مقاومتی و استقامتی چربی اپیکاردیال (لایه‌‏ای که نزدیک‌‏ترین بافت به قلب است) کاهش پیدا کرد، اما تمرین مقاومتی تنها چربی پریکاردی (حفره‏ اطراف قلب) را توانست کاهش دهد.

پیشنهاد می‌شود که به‌منظور نتایج قطعی‌تر در تمرینات مؤثر بر چربی سوزی دور قلب، تحقیقات بیشتری با حجم نمونه بالاتر صورت گیرد.

منبع:

medicalnewsbulletin.com

PN:0363

محصولات مرتبط

5 دیدگاه برای بهترین ورزش برای حذف چربی اطراف قلب ثبت شده است

  1. چقدر خوب و مفید بود این مقاله. ممنون متشکرم از این همه مقاله عالی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۳۰٪ تخفیف برنامه رژیم غذایی
جهت دریافت کد تخفیف اطلاعات خود را وارد نمایید
همین الان تایید کنید
question