مکمل CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) یکی از راه‌ های کاهش وزن و لاغری!؟

مکمل CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) یکی از راه‌های کاهش وزن و لاغری

مصرف مکمل CLA  (اسید لینولئیک کونژوگه) یکی از راه‌ های کاهش وزن و لاغری را شنیده‌اید؟ کاهش وزن و لاغری، اغلب با کمتر خوردن و فعالیت بدنی بیشتر به عنوان بهترین راه چربی سوزی و لاغری به ما توصیه می‌شود. اما این توصیه ها گاهی وقت‌ها بی‌اثر است و ما به نتیجه مطلوب نمی رسیم. به همین دلیل، بسیاری از افراد جذب انواع مکمل های موجود در بازار می شوند تا باعث کاهش وزن و لاغری شود. یکی از راه‌‌های کاهش وزن و لاغری که امروز باب شده است، استفاده از مکمل اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) است. اسید لینولئیک کونژوگه  (CLA) یک اسید چرب طبیعی است و در اغلب محصولات گوشتی و لبنی وجود دارد.

در این مقاله فیتولند توضیح می‌دهد که CLA چیست و آیا می‌تواند یکی از راه‌های کاهش وزن و لاغری باشد؟

 

CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) چیست؟

کاهش وزن و لاغری با چربی سوزی و لاغری با مکمل CLA

CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) به طور طبیعی، توسط حیوانات تولید می شود. گاو، گوسفند، بز و گوزن دارای یک آنزیم منحصر به فرد در سیستم گوارش خود می باشند که اسیدهای چرب امگا 6 موجود در گیاهان سبز را به  CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)  تبدیل می‌کنند. سپس آن را در بافت‌های عضلانی و شیر ذخیره می‌نمایند. بسیاری از مردم مکمل‌های CLA را برای اثرات چربی سوزی و لاغری آن مصرف می‌کنند.

در اینجا ذکر این مطلی حائز اهمیت است که میزان مورد نیاز اسیدهای چرب امگا 6 به نسبت امگا 3 از یک استاندارد جهانی تبعیت می‌کند. به همین منظور فیتولند شما را به مطالعه مقاله “اسیدهای چرب  امگا 6 و امگا 3 به چه نسبتی مورد نیاز هستند؟ ” دعوت می‌نماید.

 

کاهش وزن و لاغری انسان، با کمک  CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)  در هاله ای از ابهام

در بسیاری از مطالعات، اثرات مکمل CLA ، بر چربی سوزی و لاغری در حیوانات و انسان ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در بررسی‌های به عمل آمده، پتانسیل سوختن چربی در حیوانات توسط CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)، بسیار قوی تر از لاغری و چربی سوزی انسان دیده شده است.

یافته‌های قابل توجه در حیوانات باعث شد تا محققان اثرات چربی سوزی و لاغری مکمل CLA در انسان را با  وسواس بیشتری پیگیری کنند. مطالعات انسانی نشان می‌دهد مزایای لاغری و چربی سوزی در انسان، به کمک مکمل CLA بسیار ناچیز است. به طوریکه افرادی که روزانه 2.3 گرم مکمل CLA مصرف کردند، در مقایسه با مصرف یک دارونما، به طور میانگین در هفته تنها با 0.11 کیلوگرم چربی سوزی و لاغری مواجه شدند.

در یک مطالعه، اثرات طولانی مدت مصرف مکمل CLA به عنوان یکی از راه‌های لاغری و کاهش وزن، افراد دارای اضافه وزن بالا و چاق را مورد ارزیابی قراردادند. در این مطالعه محققین به این نتیجه رسیدند که مصرف 4/2-6 گرم در روز از مکمل CLA برای مدت 6-12 ماه تنها 1.33 کیلوگرم، لاغری و چربی سوزی ایجاد کرده است.

 

عوارض مصرف CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)

مصرف مکمل CLA ، ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل CLA با التهاب مزمن همراه است. التهاب مزمن با چندین بیماری، از جمله دیابت 2، سرطان و بیماری های قلبی همراه است. از سوی دیگر در مصرف کنندگان مکمل CLA ، افزایش قابل توجه آنزیم‌های کبدی مشاهده شده است، که نشان دهنده التهاب یا آسیب کبد است.

نکته قابل تامل این است که CLA برگرفته از مواد غذایی طبیعی با این عوارض همراه نیست. با این که نتایج این مطالعات به هیچ وجه قطعی نیست، اما وقتی که از توانایی نصفه نیمه و نه چندان بالای این مکمل در کاهش وزن مطلع می‌شویم ، ممکن است در مصرف مکمل CLA به عنوان یکی از راه های لاغری و کاهش وزن تجدید نظر کنیم.

 

CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) طبیعی یا مکمل آن یکی از راه‌‌های کاهش وزن و لاغری؟

مولکول CLA موجود در مکمل‌های لاغری و کاهش وزن، به طور قابل توجهی متفاوت از مولکول CLA ای است که به طور طبیعی در غذاها وجود دارد. ممکن است به همین دلیل هم باشد که مکمل های CLA با چند عارضه جانبی منفی همراه هستند، در حالی که CLA طبیعی موجود در مواد غذایی این عوارض را ندارد.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند، افرادی که برای دریافت CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)، از مواد غذایی بهره می‌گیرند، نسبت به افرادی که از مکمل لاغری و کاهش وزن آن که در بازار موجود است، استفاده می‌کنند، با خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان کمتر مواجه می‌شوند. محصولات لبنی منبع اصلی CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) هستند و در رده‌های بعدی گوشت حیواناتی مثل گوسفند و گاو قرار دارند.

 

منابع غنی از CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) طبیعی:

کره : 6 میلی گرم در هر گرم چربی

گوشت بره : 5.6  میلی‌گرم در هر گرم چربی

پنیر موزارلا : 4.9 میلی‌گرم در هر گرم چربی

گوشت گاو : 4.3 میلی‌گرم در هر گرم چربی

البته مقدار اسید لینولئیک موجود در هر ماده غذایی، می‌تواند با توجه به فصل یا نوع تغذیه دام، متفاوت باشد. برای مثال، گوشت گاوهایی که تغذیه آنها از علوفه است، دارای اسید لینولئیک بیشتری نسبت به گاوهایی است که تغذیه آنها غلات است.

 

سخن پایانی

تحقیقات کنونی نشان می دهند که مصرف کوتاه مدت و طولانی مدت مکمل لاغری و کاهش وزن  CLA (اسید لینولئیک کونژوگه)، علاوه بر عوارض جانبی بالقوه، تاثیرات بسیار ناچیزی را بر کاهش وزن و لاغری خواهد داشت. یکی از راه‌‌های کاهش وزن و لاغری و رهایی از چربی دور شکم استفاده از مواد غذایی طبیعی حاوی CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) می‌باشد. ضمن انکه می‌توانید با مطالعه مقاله کدام مکمل و ویتامین برای کاهش وزن و لاغری مناسب است؟ به کاهش وزن طبیعی خود کمک شایانی داشته باشید.

منبع :

https://www.livestrong.com

https://www.healthline.com

PN:0130

یک دیدگاه برای " مکمل CLA (اسید لینولئیک کونژوگه) یکی از راه‌ های کاهش وزن و لاغری!؟ " ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code