از چه سنی غذای کمکی کودک را شروع کنیم؟

Baby-Auxiliary-Food

PN:0013

 

شیر مادر و نیز شیرخشک (البته در مواردی که ناچار به استفاده از شیر خشک هستیم)، به عنوان منبع اولیه تغذیه کودک محسوب می شوند. از پایان شش ماهگی به بعد، در کنار شیر، غذای کمکی نیز باید به کودک داده شود. حریره بادام، فرنی، پوره ها و غذاهایی که حاوی غلات مثل برنج و جو می باشند، اولین غذای کمکی کودک، محسوب می شوند.

سعی کنید با یک قاشق کوچک شروع کنید، وقتی کودک به خوردن غذا علاقه نشان داد در هر وعده سه یا چهار قاشق سوپخوری از غذای کمکی کودک بدهید. در یک یا دو هفته اول، یک بار در روز و پس از آن، دو وعده در روز به کودک غذای کمکی کودکان را بدهید. وقتی برای اولین بار می خواهید خوراکی خاصی را برای نوزاد شروع کنید، ابتدا به مدت سه روز فقط از همان خوراکی به کودک بدهید تا اگر کودک حساسیت غذایی به آن ماده غذایی دارد، مشخص شود.

تحقیقات نشان داده بیشتر عادات غذایی کودک از همان ابتدای نوزادی شکل می گیرد، به عنوان مثال کودکی که در فاصله 6 تا 12 ماهگی سبزیجات و میوه جات نخورد، وقتی بزرگتر می شود نیز، برخی از میوه ها و سبزی ها را نمی خورد. سبزیجات زرد رنگ مثل هویج می توانند جزو اولین خوراکی هایی باشند که به کودک داده می شود.

 

هدف از شروع غذای کمکی کودک چیست؟

شروع غذای کمکی نوزاد، بعد از پایان 6 ماهگی تنها به منظور تامین نیاز های غذایی و انرژی روزانه او نیست، بلکه راهی است برای آشنایی او با مزه های مختلف و جویدن غذا هایی با قوام سفت و در نهایت، آموزش و یادگیری خوردن غذاهای سر سفره، در کنار خانواده. پس به همین دلیل لازم است توجه داشته باشید که غذای کمکی کودک را در شیشه شیر نریزید و آن را با قاشق به کودک بدهید تا کم کم کودک شما جویدن را آموزش ببیند. در ابتدا، می توانید غذای کمکی نوزادتان را شل و نزدیک به مایع درست کنید و به مرور آن را سفت تر کنید.

 

در هنگام دادن غذای کمکی کودک زیر یکسال موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • به غذای کمکی نوزاد، نمک و شکر و ادویه اضافه نکنید.
  • بعد از شروع غذای کمکی نوزاد، کودک شما به آب بیشتری نیاز دارد، حتما به کودک دلبندتان آب جوشیده سرد شده بدهید.

 

Baby-Auxiliary-Food-Note-For-Under-One-Year

 

  • آبمیوه طبیعی و یا میوه پوره شده را روزی دوبار و بعد از وعده غذایی اصلی به کودکتان بدهید. موز می تواند یک غذای کمکی مفید باشد.

خوراکی هایی که نباید از پایان 6 ماهگی به عنوان غذای کمکی کودک استفاده کرد:

  • عسل: عسل ممکن است باعث مسمومیت غذایی در نوزاد شود بنابراین تا 12 ماهگی نباید به کودک عسل داد.

 

  • شیر گاو: در6 ماهگی ممکن است کودک توانایی هضم کامل شیر گاو را نداشته باشد. بنابراین ممکن است دچار خونریزی های جزئی گوارشی شود، در نتیجه در این دوران می توان به‌جای شیر پاستوریزه به کودک، ماست داد.

 

  • هر غذایی که خطر خفگی ایجاد کند: می توانید غذاهای پوره شده و نیز غذاهای نرم مثل هویج پخته شده را به عنوان غذای کمکی کودک بدهید، ولی از دادن خوراکی هایی با تکه های گرد، بزرگ و سفت که احتمال ایجاد خفگی دارند، جدا خودداری کنید. این مساله حتی در مورد خوراکی هایی که خیلی سفت نیستند، مثل یک حبه انگور کامل نیز، صادق است.

 

  • افراط در خوردن برخی انواع ماهی ها: ماهی سفید و سالمون را نیز می توانید به عنوان غذای کمکی نوزاد گاهی به کودک بدهید. البته توجه داشته باشید که در مورد نوع ماهی و مقدار مناسب آن، به عنوان غذای کمکی نوزاد، حتما با پزشک مشورت نمایید.

 

فیتولند توصیه می کند تا برای اطلاعات بیشتر در مورد غذای کمکی کودک به مقاله چگونه به کودک غذای کمکی بدهیم؟ مراجعه فرمایید.

 

منبع:

https://www.healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code