راه‌های جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران

راه‌های جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران

آیا ورزش می‌تواند باعث ریزش مو شود؟ راه‌های جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران چیست؟ ورزش شدید منجر به ریزش مو می‌گردد. کلر آب استخر، استفاده از استروئیدها و… علت ریزش مو در ورزشکاران می‌باشد. تغذیه مناسب، تأمین آهن خون و عدم استفاده از سشوار از راه های جلوگیری از ریزش مو است. به طور کلی با سبک زندگی سالم، ورزش سبک و کاهش وزن اصولی می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.

رابطه ورزش با ریزش مو چیست؟ ورزش منظم و اصولی با افزایش سلامت عمومی بدن و بهبود گردش خون در ارتباط است. همین موضوع به بهبود برخی از انواع ریزش مو کمک می‌کند. اما تأثیر آن تا چه میزانی است؟ ارتباط ریزش مو با ورزش سنگین چیست؟

ورزش سنگین در طولانی‌مدت، ممکن است بدن را با وضعیت تنش مزمن مواجه نماید. این استرس همراه با توقف رشد فولیکول مو، علت ریزش مو در ورزشکاران می‌باشد. درنتیجه جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران بسیار مهم است.

چگونه ورزش زیاد، علت ریزش مو می‌باشد؟

تمرینات بدنسازی بدون رژیم غذایی اصولی منجر به ریزش مو می‌شود. درنتیجه یکی از روش‌های جلوگیری از ریزش مو برنامه غذایی اصولی است. تأثیر ورزش و نقش بدنسازی در ریزش مو هنگامی آشکارتر می‌شود که فرد ورزشکار از استروئید استفاده کند.

برخی ورزشکاران برای افزایش قدرت و حجم عضلانی به سراغ استروئیدها می‌روند. اما همین امر یکی از علت‌ها می‌باشد. عدم مواظبت مناسب از موها از دیگر علل ریزش مو است. باقی ماندن کلر آب بر روی موها بعد از شنا کردن، یا باقی ماندن عرق روی پوست سر از عوامل دیگر می‌باشد.

برای دریافت برنامه تمرین اختصاصی بدنسازی از مربیان فیتولند کلیک نمایید.

اثر ورزش بر ریزش مو به همراه راه‌های جلوگیری و درمان

همان‌طور که ذکر شد تمرینات ورزشی به طور کلی تأثیری مثبت بر سلامت جسم دارند. اما تمرینات سنگین خود از علل ریزش مو هستند. در حقیقت شرایط موهای شما بازتابی از سلامت کلی بدن است.

جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران با تغذیه اصولی، خواب کافی، نوشیدن مقادیر فراوان آب را امکان‌پذیر است. همچنین کاهش استرس و داشتن سبک زندگی سالم و فعال در سلامتی پوست سر نقش دارد.

ارتباط ورزش سنگین با ریزش مو

ورزش شدید و بلندمدت به بدن فشار زیادی وارد می‌کند. فشار زیاد، یکی از دو عامل مهم در بروز بیماری TE است. در این بیماری، فولیکول مو وارد فاز استراحت نابهنگام می‌شود. این امر خود علت ریزش مو در ورزشکاران است.

عامل دیگر، تغذیه نامناسب است که سبب به وجود آمدن موهای ضعیف و کرکی در تمام پوست سر می‌شود. این ریزش ممکن است همیشگی نباشد. اما در بعضی قسمت‌های سر بیش از بقیه قسمت‌ها است.

کم‌خونی

ورزشکاران حرفه‌ای زن بیشتر در معرض خطر ابتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند. یکی از پیامد‌های کمبود آهن ریزش مو است. طاسی سکه‌ای می‌تواند در تمام پوست سر اتفاق بیفتد. این نوع ریزش با موهای باریک یا برجسته رخ می‌دهد. همچنین ممکن است شخص مبتلا در اثر کم‌خونی ابرو یا مژه خود ر نیز از دست بدهد. درنتیجه تأمین آهن خون را به‌عنوان یکی از راه‌های جلوگیری از ریزش مو فراموش نکنید.

جهت دریافت برنامه رژیم غذایی اختصاصی از متخصصین فیتولند کلیک نمایید.

جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران

استروئیدها

اگر به دنبال جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی هستید، استروئیدها را فراموش کنید. بنا بر تحقیقات ورزشکارانی که از استروئیدهای آنابولیک، استفاده می‌کنند نیز دچار ریزش مو شدند. این استروئیدها مشابه تستسترون (هورمون مردانه) است. این هورمون در ریزش مو نقش دارد. در بعضی موارد بسیار نادر نیز ورزش زیاد بدون استروئید، منجر به افزایش تستسترون و ریزش مو می‌شود.

عرق کردن         

وجود نمک روی پوست سر سبب ریزش یا شکستگی مو و در نهایت کدورت و خشکی آن می‌گردد. پس برای جلوگیری از ریزش مو چکار کنیم؟ شما می‌توانید با کنترل رطوبت و نمک موجود روی پوست از ریزش مو جلوگیری نمایید.

بدین منظور حداقل یکبار در هفته موهای خود را با یک شامپو ملایم دارای PH خنثی شستشو دهید.  همچنین استفاده از حالت‌دهنده‌های پروتیئن‌دار و عدم استفاده از سشوار یا اتوی مو نیز از این مشکل پیشگیری می‌کند.

کلر

شنا کردن در آب کلردار موجب خشکی مو و نهایتاً ریزش آن می‌شود. بهترین راه برای حفاظت، خیس کردن مو با آب بدون کلر است. این کار را قبل از ورود به آب استخر انجام دهید. بهتر است که هر نیم ساعت موهایتان را با آب بدون کلر شستشو دهید. کلاه شنا پوشیده و بعد از شنا نیز همین کار را تکرار نمایید. سپس موهای خود را به حالت‌دهنده آغشته کنید.

سخن پایانی

راه‌های جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران چیست؟ اگر شما یک بدنساز یا ورزشکار حرفه‌ای باشید، احتمالاً با ریزش مو مواجه شده‌اید. لاغری سریع، کمبود آهن، تغذیه نامناسب و مراقبت نکردن از مو تنها برخی از علت ریزش مو در ورزشکاران می‌باشد.

به هنگام شنا برای جلوگیری از ریزش مو چه‌کار کنیم؟ قبل از استخر، دوش بگیرید. از کلاه شنا استفاده نمایید. پس از تمرینات ورزشی حمام کنید. همه این عوامل به همراه عدم استفاده از استروئیدها  و تغذیه مناسب از جمله راه های جلوگیری از ریزش مو می‌باشند.

منبع:

livestrong.com

PN:0234

محصولات مرتبط

یک دیدگاه برای " راه‌های جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۳۰٪ تخفیف برنامه رژیم غذایی
جهت دریافت کد تخفیف اطلاعات خود را وارد نمایید
همین الان تایید کنید
question