صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن

صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن
 • بسیاری از متخصصین علم تغذیه بر این باورند که خوردن صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن موثر واقع می‌شود. تغذیه سالم که متشکل از صبحانه‌ای غنی باشد، علاوه بر افزایش سوخت‌وساز، سلول‌های بدن را وادار می‌کند تا به‌جای ذخیره کردن کالری‌های مصرف‌شده، آن‌ها را بسوزاند. فیتولند در این مقاله صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن را به‌تفصیل توضیح می‌دهد.

  همچنین صرف این وعده خوشمزه منجر به تعدیل گرسنگی فرد نیز خواهد شد. افرادی که به‌طور منظم از صبحانه سالم استفاده می‌کنند، کمتر به افزایش وزن مبتلا می‌شوند. برنامه غذایی روزانه شما باید متشکل از حداقل پنج وعده باشد. یعنی صبحانه، میان وعده صبح، نهار، میان وعده عصر و شام. درنتیجه صرف یک صبحانه سالم و رژیمی اشتهای شما برای وعده‌های بعدی را کاهش و شما را به هدف کاهش وزن نزدیک‌تر می‌کند.

  وقتی شما در حال تلاش و برنامه‌‏ریزی برای کاهش وزن خود هستید، صبحانه‏ مغذی و سالم به شما کمک می‏‌کند میزان کالری مصرفی در وعده‌های بعدی کاهش یابد. در طول روز کمتر ریزه‌خواری داشته باشید و درنتیجه با داشتن حس سیری بیشتر، در وعده‏ غذایی بعد، می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید.

  در حال حاضر بسیاری از متخصصین تغذیه در برنامه پیشنهادی خود، توصیه به خوردن پروتئین در وعده‏ صبحانه می‌‏کنند. چراکه پروتئین با افزایش حس سیری و کاهش اشتها، باعث می‌‏شود شما در طول روز کمتر میل به خوردن غذا داشته باشید. درنتیجه به کاهش چربی‏‌های شکمی و کاهش وزن کمک می‏‌کند. از طرفی بدن برای سوزاندن و متابولیسم پروتئین نسبت به کربوهیدرات و چربی، باید کالری بیشتری مصرف کند.

  صبحانه کامل و رژیمی

  پروتئین ماده‏ مغذی کلیدی، برای کاهش وزن است که گنجاندن آن در وعده‏ صبحانه، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اما از مصرف بیش‌ازحد آن و مخصوصاً مصرف پروتئین‎‏ حیوانی باید خودداری نمود. مصرف بیش‌ازحد پروتئین‎‏های حیوانی منجر به بروز بیماری‏‌هایی مثل پوکی استخوان، بیماری‏‌های کلیوی، سنگ دستگاه ادراری و حتی برخی از سرطان‌‏ها می‏‌شود.

  در ادامه فیتولند فهرستی از غذاهایی که شما می‏‌توانید به‌عنوان صبحانه خوشمزه رژیمی در مسیر کاهش وزن میل کنید را ارائه کرده است.

  انواع برنامه های رژیم غذایی لاغری و کاهش وزن و افزایش وزن و رژیم های درمانی گیف

  تغذیه سالم با تخم‌مرغ

     صبحانه سالم و رژیمی

  تخم‌مرغ سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین‌‏ها و مواد معدنی مثل سلنیوم و ریبوفلاوین است. مصرف تخم‌مرغ به‌عنوان تغذیه سالم در صبحانه، با افزایش حس سیری و کاهش اشتها در وعده‏‌های غذایی بعدی، به کاهش وزن شما کمک می‏‌نماید. شما با مصرف این پروتئین حیوانی همراه با سبزیجات می‏‌توانید یک صبحانه کامل و رژیمی برای خود آماده کنید.

  فیتولند پیشنهاد می‌کند معرفی برنامه رژیم غذایی پرپروتئین را نیز مطالعه کنید.

  مصرف جوانه گندم و کاهش وزن

  جوانه گندم حاوی مواد مغذی فراوان است. منبعی از ویتامین‏‌ها و مواد معدنی مثل منگنز، تیامین، سلنیوم و سرشار از فیبر می‌باشد. لازم است بدانید فیبر به عملکرد دستگاه گوارش کمک نموده و در کاهش وزن مؤثر ‏است. مصرف غلات با فیبر بالا، باعث کاهش اشتها شده و در ایجاد ثبات قند خون بعد از غذا کمک می‌‏کند. با اضافه کردن جوانه گندم، به وعده‏ صبحانه و مصرف آن همراه با شیر، ماست، میوه و… صبحانه‏‌ای سالم برای خود تهیه کنید.

  موز در صبحانه

  صبحانه خوشمزه رژیمی

  موز سرشار از مواد معدنی، فیبر بالا و کالری کم بوده که جایگزین خوبی برای غلات در وعده‏ صبحانه است. موز باعث افزایش حس سیری و کاهش اشتها در وعده‏ غذایی بعدی خواهد شد (1). علاوه بر آن موز نارس منبع خوبی از نشاسته مقاوم (نوعی نشاسته که در معده و روده کوچک هضم نمی‌‏شوند) است که در کاهش مصرف غذا و کاهش چربی‌‏های شکم نقش مؤثری بازی می‌کند. با مصرف آن هنگام صبحانه، وعده‌ای خوشمزه داشته باشید.

  تأثیر ماست در کاهش وزن

  ماست به‌ویژه ماست یونانی، بسیار خوشمزه، دل‌چسب و مفید بوده که برای کاهش وزن نیز مؤثر است. خوردن ماست با پروتئین بالا به کاهش گرسنگی و کاهش مصرف غذا کمک می‌‏کند. مصرف ماست پرپروتئین یونانی با میوه، سبزیجات، جوانه گندم و مغزها بسیار مغذی خواهد بود خصوصاً اگر نوع بدون چربی یا کم‌چربی آن را برگزینید.

  اسموتی مؤثر در تغذیه سالم

  صبحانه رژیمی خوشمزه

  در صبحانه کامل و رژیمی، اسموتی نوشیدنی مغذی و لذیذی محسوب می‌شود. می‌‏توانید انواع اسموتی را باسلیقه‏ خود از سبزیجات، میوه‌‏ها همراه با اضافه کردن آجیل، تخمه یا پودر پروتئین به آن تهیه کنید. اسموتی یک صبحانه سالم و کامل است که مصرف آن باعث افزایش حس سیری و کاهش اشتها و درنتیجه کاهش وزن شما می‏‌شود (2).

  انواع توت‌‏ها

  انواع توت‏‌ها شامل توت سیاه، توت‌فرنگی و تمشک است که همگی منبعی فوق‌العاده از مواد مغذی مهم مثل ویتامین‏‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند. فیبر بالا به عملکرد دستگاه گوارش کمک نموده و منجر به کاهش اشتها و کاهش مصرف غذا می‏‌شود. فیتولند پیشنهاد می‌کند از انواع توت در اولین وعده غذایی روزانه خود استفاده کنید.

  گریپ‌فروت، کم‌کالری و دوست‌داشتنی

  گریپ‌فروت میوه‌ای است که در صدر جدول رژیم‏‌های غذایی محبوب برای کاهش وزن قرار دارد؛ چراکه گریپ‌فروت حاوی کالری کم، آب و فیبر بالا است. گریپ‌فروت را می‌توانید به دسر، سالاد میوه یا اسموتی اضافه کنید و به‌عنوان یک صبحانه رژیمی خوشمزه میل کنید. توجه داشته باشید اگر داروی خاصی مصرف می‌‏کنید، قبل از خوردن گریپ‌فروت حتماً با پزشک خود در این زمینه مشورت داشته باشید. همچنین مصرف برخی از داروها با گریپ‌فروت، منجر به بروز عوارض جانبی آن دارو می‌‏شود.

  کیوی پر ویتامین

  صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن

  کیوی مقدار قابل‌توجهی مواد مغذی مثل ویتامین‌‌های c,k دارد. همچنین منبع خوبی از فیبر است که به کاهش اشتها و کاهش چربی بدن کمک می‏‌کند. مصرف کیوی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش بسیار مفید است. می‏‌توانید آن را همراه با میوه‏‌های دیگر یا به همراه ماست و غلات استفاده کنید. فیتولند مصرف کیوی را به‌عنوان گزینه‌ای سالم و خوشمزه در صبحانه پیشنهاد می‌کند.

  چای سبز در سفره صبحانه

  چای سبز برای افزایش متابولیسم بدن و سوزاندن چربی‏‌ها، بسیار مفید است. می‌‏توانید برای وعده‏ صبحانه، چای سبز را همراه با لیموی تازه، زنجبیل، عسل و نعنا میل کنید. چای سبز یک همراه خوب برای داشتن صبحانه کامل و رژیمی خواهد بود.

  دانه چیا و صبحانه‌ای مغذی

  صبحانه کامل و رژیمی

  چیا دانه‏‌ای کوچک؛ اما بسیار مغذی است. دانه چیا سرشار از فیبر بوده و در معده با جذب آب به شکل ژل حجیم درمی‌آید. به این ترتیب باعث احساس سیری بیشتری در شما خواهد شد. برخی از مطالعات نشان داده‌‏اند که مصرف این دانه سطح اشتها و قند خون را کاهش داده و به همین دلیل در کاهش وزن مؤثر است.

  بلغور جو دوسر  

  بلغور جو دوسر صبحانه‌ای مناسب مخصوصاً برای افرادی است که به فکر کاهش وزن هستند؛ چراکه بلغور جو دوسر دارای کالری کم؛ اما سرشار از فیبر و پروتئین می‌باشد. به همین دلیل در کنترل اشتها و کاهش وزن مؤثر خواهد بود. جو دوسر برای بهبود سلامت قلب و عملکرد سیستم ایمنی بدن اثر به سزایی دارد و یک صبحانه سالم شمار می‌رود.

  انواع آجیل و مغز

  آجیل و مغزها باارزش غذایی بالا، حاوی فیبر، پروتئین و چربی‏‌های سالم، برای قلب هستند. مصرف آن با ماست، پنیر یا اسموتی، صبحانه کامل و رژیمی برای شما خواهد بود. آجیل باعث افزایش حس سیری، کاهش اشتها و کاهش سطح قند خون می‏‌شود. به این ترتیب در کاهش وزن و لاغری مؤثر بوده و تنوع خوبی به وعده غذایی شما می‌دهد.

  سخن پایانی

  صبحانه سالم و رژیمی

  خوردن صبحانه با افزایش حس سیری از ریزه‌خواری طی روز می‌کاهد. از مصرف کالری زیاد در وعده‌های بعدی غذایی جلوگیری کرده، متابولیسم و سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. درنتیجه به کاهش وزن و کاهش چربی بدن کمک شایانی خواهد نمود. صبحانه کامل و رژیمی منجر به آن می‌شود که انرژی روزانه تأمین گردد.

  در صورتی‌ که این وعده غذایی را از برنامه روزانه خود حذف کنید، بدن بلافاصله وارد فاز ذخیره‌سازی شده و از طرف دیگر نزدیک ظهر با گرسنگی شدیدتری نسبت به زمانی که صبحانه میل کرده‌اید مواجه می‌شوید. در این شرایط احتمال ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی چندین برابر معمول می‌گردد.

  منابع:

  healthline.com

  healthline.com

  healthline.com

  PN:0203

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  محصولات مرتبط

  4 دیدگاه برای صبحانه کامل و رژیمی برای کاهش وزن ثبت شده است

  1. سلام. بسیار مقاله خوبی بود و حتما ازش استفاده می‌کنم. ممنون از سایت خوبتون

  2. خیلی مقاله خوبی بود. ازش استفاده می‌کنم و به دوستامم راهشو یاد میدم. ممنون از سایت خوبتون

  3. صبحانه یکی از مهمترین وعده غذایی‌های در طول روزه که باید حتما مصرف بشه تا اشتها رو کنترل کنه. مرسی از سایت خوبتون.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp همکار مورد نظر خود را انتخاب کنید