13 گیاه که به کاهش وزن طبیعی و لاغری کمک می‏کنند

13 گیاه که به کاهش وزن طبیعی و لاغری کمک می‌کنند

به صراحت می‌توان گفت برنامه غذایی و آنچه در رژیم غذایی فرد گنجانده می‌شود، تاثیر فراوانی در کاهش وزن و لاغری او خواهد داشت.

در کاهش وزن طبیعی آنچه که اغلب فراموش می‌شود گیاهان و ادویه جات هستند. بسیاری از گیاهان و ادویه‏جات می‌‏توانند باعث سوزاندن چربی، کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن و لاغری شوند.

در این مقاله، 13 گیاه شگفت انگیز که به کاهش وزن طبیعی و لاغری به شما کمک می‏کنند، معرفی خواهند شد.

1 . کاهش وزن طبیعی با شنبلیله

بذرشنبلیله(تخم شنبلیله) ادویه‌‏ای خانگی از خانواده لوبیا است که به کنترل و کاهش اشتها کمک می‌‏کند و منجر به کاهش وزن طبیعی و لاغری می‌‏گردد. تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که روزانه 8 گرم، از بذر شنبلیله  استفاده کرده‌اند، اثرات کاهش اشتها و کاهش وزن را به خوبی مشاهده کرده‌اند.

Plants Suitable For Weight Loss Fenugreek

2 . کاهش وزن طبیعی با فلفل هندی

نوعی فلفل تند است، که بسیار محبوب بوده و برای مزه دار کردن و تند کردن بسیاری از غذا‏ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.فلفل شامل ترکیبات “کپسایسین” می‏باشد کپسایسین باعث تندی و گرمی شده و برای سلامتی بسیار مفید می‌‏باشد. این ترکیبات متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و درضمن با کاهش اشتها، منجر به کاهش وزن طبیعی و لاغری می‏‌شود. برخی از مطالعات نشان می‏‌دهد که کپسول کپسایسین حس سیری را افزایش داده و باعث کاهش کالری دریافتی می‌‏شود. همچنین ترکیبات موجود در فلفل، باعث کاهش سطح هورمون گرلین (هورمون محرک احساس گرسنگی)  و کاهش اشتها می‏‌گردند.

Plants Suitable For Weight Loss Capsicum

3 . کاهش وزن طبیعی با زنجبیل

زنجبیل، نوعی ادویه است که از ریزوم گیاه زنجبیل تهیه می‏‌شود و در طب سنتی، از آن برای درمان طبیعی بیماری‏‌های مختلف استفاده می‌‏شود. برخی از تحقیقات نشان می‌‏دهد که زنجبیل با افزایش متابولیسم بدن و سوزاندن چربی مخصوصا چربی‌‏های شکمی، همچنین با کاهش اشتها و کاهش جذب چربی، باعث کاهش وزن و لاغری می‏‌شود.

Plants Suitable For Weight Loss Ginger

4 . کاهش وزن طبیعی با پونه کوهی

پونه کوهی جزء گیاهان چند ساله که متعلق به خانواده گیاهانی مانند نعنا، ریحان، آویشن و رزماری می‏‌باشد. این گیاه دارای ترکیباتی به نام “کارواکرول” است که در کنترل جذب چربی و کاهش وزن و لاغری بسیار موثر می‏‌باشد. همچنین کارواکرول به طور مستقیم بر برخی از ژن‌‏ها و پروتئین‌‏های خاص اثر گذاشته و سنتز چربی در بدن را کنترل می‏‌کند. البته در مورد این گیاه باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

Plants Suitable For Weight Loss Oregano Plant

5 . کاهش وزن طبیعی با جنسینگ

جنسینگ به عنوان یک گیاه اساسی در طب سنتی چینی در نظر گرفته شده است، و در ارتقای سلامت بسیار مهم می‌‏باشد. که می‌‏تواند در انواع مختلف کره‌‏ای، چینی و امریکایی طبقه بندی شود. همچنین برخی از مطالعات بیان داشته‌‏اند که این گیاه باعث تغییرات مثبتی در روده می‏‌شود که با تغییر شکل چربی و تاخیر در جذب چربی روده با چاقی مبارزه می‏‌کند و با افزایش سوخت و ساز به کاهش وزن طبیعی و لاغری بدن کمک می‌‏کند.

Plants Suitable For Weight Loss Genseng

  1. Caralluma Fimbriata

از این گیاه در بسیاری از قرص‏‌های رژیمی و لاغری استفاده می‎شود. این گیاه باعث افزایش سطح “سروتونین” (نوعی انتقال دهنده عصبی که به طور مستقیم بر اشتها اثر می‏‌گذارد.) می‏‌شود و به طور چشمگیری بر کاهش چربی‏ شکم، کاهش وزن و کاهش اشتها اثر می‏‌گذارد.

Plants Suitable For Weight Loss Caralluma Fimbriata

7 . کاهش وزن طبیعی با زردچوبه

زردچوبه ادویه‌‏ای خوش عطر و طعم با رنگ زرد و دارای خواص دارویی زیادی می‏‌باشد. خواص مفید زردچوبه به وجود ماده‌‏ای به نام “کورکومین” وابسته است. کورکومین ترکیبی است، که به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و از اثرات مهم آن، می‏‌توان اثر بر التهاب، کاهش وزن، سوختن چربی و کاهش چربی‏ شکم نام برد. همچنین استفاده از آن 2 بار در روز به مدت یک ماه این اثرات را بیشتر نشان می‏‌دهد.

کاهش وزن طبیعی و کاهش اشتها با زردچوبه

8 . کاهش وزن طبیعی با فلفل سیاه

فلفل سیاه نوعی ادویه خانگی است که از میوه‌‏ی خشک شده گیاه فلفل سیاه که بومی هند می‌‏باشد، به‌دست می‏‌آید. این گیاه دارای ترکیباتی به نام “پپرین” است، همان ماده‏‌ای است که باعث تندی می‏‌شود، حتی بدون تغییر در مصرف غذا بر کاهش وزن موثر است.  این ترکیب بر روی چربی‏‌ها اثر گذاشته و از بزرگ شدن سلول‌‏های چربی جلوگیری می‌‏کند. در نتیجه باعث کاهش وزن و لاغری می‌‏شود.

9 . گورمار یا گیمنما  (Gymnema Sylvestre)

گیاهی است که به عنوان یک درمان طبیعی، برای کاهش قند خون و کاهش وزن بکار می‏رود که دارای ترکیبات “اسید ژنومیک” بوده و میل به خوردن شیرینی را کاهش داده و با کاهش اشتها باعث لاغری می‌‏شود.

Plants Suitable For Weight Loss Gymnema Sylvestre

10 . کاهش وزن طبیعی با دارچین

دارچین ادویه‏‌ای معطر است که از پوست داخلی درخت دارچین تهیه می‏‌شود. این ادویه حاوی آنتی اکسیدان بالا بوده و برای حفظ سلامتی بسیار مفید می‏‌باشد. دارچین با تثبیت قند خون، می‏‌تواند به کاهش اشتها کمک کند. علاوه بر آن، ترکیبات موجود در دارچین با عملکردی شبیه انسولین، باعث انتقال قند از جریان خون به سلول‏‌های بدن می‌شود تا به عنوان سوخت، مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی این ترکیبات بر روی آنزیم‌‏های گوارشی اثر گذاشته، موجب کاهش سرعت تجزیه کربوهیدرات‌ها می‌‏شوند و با کاهش اشتها، کاهش وزن طبیعی و لاغری را به ارمغان می‌آورند.

Plants Suitable For Weight Loss Cinnamon

11 . کاهش وزن طبیعی با عصاره قهوه‌‏ی سبز

عصاره قهوه سبز، به عنوان یک گیاه کاهش دهنده وزن پیشنهاد می‌‏شود. عصاره قهوه سبز دارای مقادیر زیادی اسید کلروژنیک می‌‏باشد و درکاهش وزن موثر است. این عصاره باعث کاهش توده‌‏ی بدنی و کاهش چربی‏ شکم می‏‌شود.

کاهش وزن طبیعی و لاغری با گیاهان

12 . کاهش وزن طبیعی با زیره

زیره، نوعی ادویه است که از بذر این گیاه تهیه می‏‌شود. زیره از خانواده گیاه جعفری می‌‏باشد که نوعی ادویه خوش عطر و بو است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. این گیاه باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه، کاهش وزن سریع و لاغر شدن سریع می‏‌شود.

Plants Suitable For Weight Loss Cumin

13 . کاهش وزن طبیعی با هل

هل، نوعی ادویه با ارزش است که از بذر گیاهی از خانواده زنجبیل بدست می‌‏آید. هل در همه‌‏ی دنیا در آشپزی و شیرینی پزی کاربرد فراوان دارد. در مطالعه‌‏ای بر روی حیوانات مشاهده شد که این گیاه بر روی کاهش چربی‏ شکم موثر است و باعث چربی سوزی می‌‏شود.

کاهش وزن و چربی شکم با هل

کلام آخر آنکه، استفاده از این گیاهان و ادویه‌‏جات به عنوان طعم دهنده و مکمل برای سلامتی و کاهش وزن طبیعی و لاغری شما بسیار مفید بوده و کمترین اثرات جانبی را دارد. همچنین، هنگام استفاده به مقدار مصرف مناسب که بر روی بسته آن نوشته شده، دقت کنید. با این حال اگر نسبت به گیاهی آلرژی داشتید، مصرف آن را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین توجه کنید که این گیاهان وقتی موثرند که شما ورزش، رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی درست داشته باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر مقالات “حذف چربی دور شکم با ویتامین D“، “لاغری سریع و افزایش متابولیسم“، “بهترین اسانس‏‏‏‏های گیاهی برای کاهش وزن“، “لاغر شدن سریع” را هم مطالعه بفرمایید.

PN:0089

منبع:

https://www.healthline.com

محصولات مرتبط

4 دیدگاه برای 13 گیاه که به کاهش وزن طبیعی و لاغری کمک می‏کنند ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code