ورزش بی هوازی (Anaerobic) چیست؟

Anaerobic

انجام ورزش بی‌هوازی  (Anaerobic) در کل زندگی فرد، تاثیرگذار است. انجام ورزش بی هوازی  (Anaerobic)  علاوه بر افزایش متابولیسم و کمک به کاهش وزن نقش مستقیمی در عضله سازی و تقویت تراکم استخوان ها دارد.

در تمرینات بی‌هوازی به علت فشار زیادی که ورزشکار به عضلات وارد می‌آورد، پارگی‌های کوچک در فیبرهای عضلانی به‌وجود می‌آید. ترمیم این فیبر های کوچک عضلانی، منجر به ساخت عضلات قوی‌تر و محکم‌تر می‌شود. تمرینات با وزنه، باعث تقویت استخوان ها می‌شوند.

همین امر مزایای ورزش بی هوازی  (Anaerobic) را در سنین بالا هم، نشان می دهد چرا که با افزایش سن، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد، عضلات ضعیف شده و از استحکام استخوان ها کاسته می شود.

وجه تسمیه ورزش بی هوازی به این دلیل است که سطح فعالیت بدنی، به قدری شدید است که سیستم قلبی و عروقی بدن، نمی تواند به سرعت، اکسیژن کافی برای ماهیچه ها را تأمین کند. یعنی تقاضای بدن برای اکسیژن، بیش تر از  اکسیژن موجود است. همین مساله باعث می شود که نیاز به تنفس سریع (نفس نفس زدن) بیشتر شود تا اکسیژن بیشتری به بدن برسد.با توجه به نیاز عضلات به اکسیژن فراوان در حین انجام تمرینات بی هوازی و عدم وجود اکسیژن کافی، ورزشهای بی هوازی اغلب نمی توانند دقایق زیادی طول بکشند.

 چگونگی تامین انرژی در ورزشهای بی هوازی

عضلات بدن طی انجام ورزش های بی هوازی از ذخایر “گلیکوژن” برای رفع نیاز انرژی بهره می گیرد. در حقیقت انرژی مورد نیاز برای ادامه ورزش بی هوازی، توسط انرژی ذخیره شده در  خود عضلات  از طریق فرایندی به نام “گلیکولیز” تامین می شود.

طی فرایند گلیکولیز، گلیکوژن ذخیره شده در عضلات، به گلوکز تجزیه می شود. گلوکز در واقع همان “قند” خون است که به انرژی تبدیل خواهد شد.

جالب است که بدانید، فرایند گلیکولیز در طی ورزش بی هوازی، بدون استفاده از اکسیژن، در سلول های عضلانی رخ می دهد تا از این طریق انرژی مورد نیاز، بدون نیاز به وجود اکسیژن، خیلی سریع، تولید شود.

اسید لاکتیک محصول جانبی گلیکولیز

لازم به توضیح است که  گلیکولیز ، منجر به تولید “اسید لاکتیک” می شود. اسید لاکتیک حاصل از گلیکولیز طی تمرینات بی هوازی، سبب خستگی سریع عضلات می شود. در واقع به همین دلیل است که یک جلسه تمرین بیهوازی، خیلی طولانی مدت نخواهد بود، چراکه به خصوص در جلسات اول،  ورزشکار احساس خستگی می کند. البته شرکت در تمرینات بی هوازی منظم ، به بدن شما کمک می کند تا اسید لاکتیک کمتری تولید شود و بدن توانایی آن را پیدا کند که اسید لاکتیک تولیدی را با سرعت و توان بیشتری از جریان خون خارج نماید.

ضربان قلب در تمرینات بی هوازی

از آنجایی که فعالیت بی هوازی موجب افزایش ضربان قلب شما در نزدیکی حداکثر ضربان قلب می شود، قبل از تصمیم گیری برای شروع تمرین بی هوازی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. حد اکثر ضربان قلب با تفاضل عدد 220 از سن فرد محاسبه می شود. (مثلا در فرد 40 ساله حداکثر ضربان قلب عبارت است از  180=220-40)

تفاوت ورزش هوازی و ورزش بی هوازی

به طور کلی، ورزش بی هوازی کالری کمتری نسبت به تمرین هوازی می سوزاند و تاثیری که ورزش هوازی بر سیستم قلبی عروقی می گذارد ، بیشتر از ورزش بی هوازی است. با این حال تمرین بی هوازی هم، تاثیر مثبت خودش را بر روی قلب و ریه ها خواهد داشت.

تمرینات بی هوازی برای افزایش قدرت و ساخت توده عضلانی گزینه مطلوبی هستند. در بلندمدت، افزایش توده عضلانی به فرد کمک می کند تا سلامت بهتری داشته باشد و وزن خود را مدیریت کند، چرا که عضلات مقدار بیشتری کالری مصرف می کنند.

فواید ورزش بی هوازی

Anaerobic-Profits

 • عضلانی کردن بدن : باعث تولید و حفظ حجم عضلانی می شود.
 • افزایش قدرت ورزشکار : با بالا بردن قدرت فرد، توانایی انجام تمرینات سخت و شدید را به ورزشکار می دهد.
 • افزایش استقامت ورزشکار : به مرور زمان با انجام ورزش بی هوازی منظم، اسید لاکتیک کمتری در بدن تجمع یافته و ورزشکار دیرتر خسته می شود.
 • محافظت از مفاصل : از طریق افزایش قدرت عضلانی و توده عضلانی ، به حفاظت از مفاصل شما کمک می کند.
 • متابولیسم را افزایش می دهد : ورزش بی هوازی کمک می کند تا سوخت و ساز بدن افزایش یابد، زیرا به ساخت و حفظ حجم عضلانی خشک کمک می کند. توده عضلانی خشک از نظر متابولیک، فعال است. پس هر چه توده عضلانی خشک بیشتر باشد، کالری بیشتری می توانید بسوزانید.
 • افزایش ذخیره گلیکوژن : بدن انسان برای کسب انرژی، وابسته به گلیکوژن ذخیره شده در عضلات است. تمرین بی هوازی منظم، توانایی بدن شما، برای ذخیره گلیکوژن را افزایش می دهد و در طول فعالیت شدید بدنی روزمره ، انرژی بیشتری به شما می دهد.
 • افزایش بيشترين ظرفيت هوازي(VO2 max) :با افزایش حداکثر اکسیژن دریافتی بافت های بدن طی تمرینات منظم بی هوازی، بدن شما می تواند اکسیژن بیشتری مصرف کند.

Anaerobic-Any-Type

انواع تمرین های بی هوازی

 • دوی سرعت
 • ورزش هایی مثل فوتبال ، بسکتبال ، تنیس
 • پاور لیفتینگ
 • Kettlebell (تمرینات با وزنه)
 • HIIT تمرینات تناوبی با شدت بالا
 • Tabata (تمرین تاباتا نمونه ی جزئی تری از تمرین HIIT است)

در خاتمه فیتولند یادآور می شود، تمرینات بی هوازی بسیار سنگین هستند. انجام  این ورزش برای افراد مبتدی و آماتور بدون داشتن مربی توصیه نمی شود. تمرینات بی هوازی کوتاه و شدید ممکن است موجب آسیب فرد شوند. بعد از هر فعالیت‌  شدید، ورزشکار نیاز به یک دوره استراحت و بازتوانی دارد.

PN:0027

منبع:

mydr.com.au

2 دیدگاه برای ورزش بی هوازی (Anaerobic) چیست؟ ثبت شده است

  1. ورزش بی‌هوازی به ورزشی گفته می‌شود که میزان سوخت و ساز بدن به دلیل سنگین بودن ورزش بالا باشد. به عنوان مثال دو سرعت یک ورزش بی‌هوازی است یا ورزش فوتبال یا حتی پاورلییفتینگ یا کار سنگین با وزنه. بنابراین ورزش هوازی می‌تواند با دستگاه نیز انجام شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code