بیماری زگیل تناسلی – HPV

بیماری زگیل تناسلی - HPV
 • بیماری زگیل تناسلی یکی از همه گیرترین بیماری‌های مقاربتی در جهان است. بیماری HPV با تبخال تناسلی متفاوت است. آمیزش جنسی و تماس پوست یا مخاط با آلودگی، شایع ترین راه انتقال ویروس HPV می‌باشد. شیوع بالای بیماری زگیل تناسلی به گونه ای است که گفته می‌شود تقریبا هر مرد و زنی در طول عمر خود در تماس با ویروس HPV قرار می‌گیرد. بنابراین رعایت کردن بهداشت فردی و پرهیز از رابطه جنسی پرخطر اصلی‌ترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی می‌باشد.  با فیتولند همراه باشید تا ضمن آشنایی با این بیماری در مورد راه‌های درمان زگیل تناسلی نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  زگیل تناسلی یا HPV چیست؟

  بیماری زگیل تناسلی، یکی از شایعترین بیماری‌های مقاربتی است. این بیماری می‌تواند هم زنان و هم مردان را درگیر کند. زگیل تناسلی یا HPV به شکل زایده‌های پوستی کوچک در ناحیه تناسلی و کشاله ران و اطراف مقعد دیده می‌شود. بعضی از آنها شبیه لکه‌های صاف و به رنگ سفید یا صورتی و برخی دیگر به شکل برآمدگی‌های کوچک شبیه به گل کلم ظاهر می شوند. در پاره ای از موارد حتی اصلا با چشم دیده نمی‌شوند.

  عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی یا HPV چیست؟

  ویروس HPV  عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است. بیش از 100 نوع متفاوت از انواع ویروس  HPV شناسایی شده که اکثر آنها بی‌خطر هستند. حدود 40 نوع از آن‌ها می‌توانند ناحیه تناسلی مردان و زنان را آلوده نمایند. هر چند تعداد این ویروس‌ها زیاد هست ولی برای پیشگیری از زگیل تناسلی رعایت بهداشت فردی مهم‌ترین اصل می‌باشد.

  نشانه‌ها و علایم زگیل تناسلی یا HPV  چیست؟

  با مشاهده علائم زگیل تناسلی، مهمترین تصمیم شما شروع سریع درمان زگیل تناسلی است. اما مهمترین نشانه‌های زگیل تناسلی موارد زیر می‌باشند:

  • برجستگی‌های کوچک، سفید و یا صورتی بر روی آلت تناسلی یا نواحی اطراف آن
  • چندین زگیل نزدیک به هم که تشکیل شکلی شبیه گل کلم می‌دهند
  • در برخی موارد خارش و یا ناراحتی در نواحی جنسی
  • گاهی اوقات خونریزی هنگام رابطه جنسی

  ویروس HPV

  عوارض ابتلا به زگیل تناسلی یا HPV

  در اغلب موارد عفونت ویروسی به خودی خود بهبود می یابد. اما در برخی موارد و در انواع خاصی ازHPV  ها در طول زمان ویروس HPV می‌تواند باعث تغییرات سلولی و نهایتاً منجر به سرطان شود. شایعترین این سرطان‌ها، سرطان دهانه رحم در بین زنان می باشد البته این ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد سرطان های کمتر شایع ناحیه تناسلی مثل سرطان واژن، سرطان آلت تناسلي مرد و سرطان مقعد نیز بشوند.

  هرچند که همیشه ابتلا به بیماری زگیل تناسلی منجر به سرطان نمی‌شود ولی افراد مبتلا نسبت به سایرین، در معرض خطر بیشتری هستند به همین دلیل به بانوان مبتلا،  انجام منظم تست پاپ اسمیر توصیه می‌شود.

  پیشگیری از زگیل تناسلی با تست پاپ اسمیر

  پیشگیری از زگیل تناسلی یا HPV

  عفونت ناشی از ویروس HPV به شدت واگیردار است و تقریبا در اغلب موارد از طریق مقاربت منتقل می‌شود. بهترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی، پرهیز از رابطه جنسی پرخطر است. متاسفانه کاندوم در پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی نمی‌تواند چندان موثر عمل کند. زیرا ممکن است که زگیل‌ها اطراف آلت تناسلی را نیز درگیر کرده باشند. بنابراین کاندوم امکان پوشش‌دهی آن‌ها را نخواهد داشت.

  در حال حاضر انواع  ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ انواع خطرناک و شایع ویروس HPV هستند که احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم با آنها بیشتر است. واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل نیز برای انواع خطرناک و شایع‌تر ویروس HPV تولید شده است. با توجه به قیمت بالای این واکسن، تا این لحظه جزو برنامه تزریق واکسن‌های همگانی کشور ما قرار نگرفته است. افرادی که تمایل دارند می توانند واکسن HPV را  از داروخانه‌های هلال احمر تهیه و تزریق نمایند.

  برای پیشگیری از زگیل تناسلی واکسن زگیل تناسلی باید قبل از شروع رابطه جنسی و در سنین بین 12 تا 25 سالگی تزریق شود. گارداسیل (واکسن HPV) در ۳ نوبت صفر، دوماه بعد و شش ماه بعد از اولین نوبت، باید تزریق گردد.

  درمان زگیل تناسلی

  درمان زگیل تناسلی (HPV )

  درمان با لیزر، سوزاندن با کوتر و فریز کردن ضایعات (کرایوتراپی) از روش های برداشتن ضایعات هستند. البته در موارد خاص از داروهای موضعی مانند محلول پودوفیلین یا کرم ایمی کیمود (Aldara) هم استفاده می شود.

  به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان از داروهاى بدون نسخه، براى درمان زگیل تناسلی (HPV) استفاده نکنید. زیرا ناحیه تناسلى بسیار حساس است و امکان آسیب دیدن پوست آن زیاد می‌باشد. حتی ممکن است این کار باعث افزایش تعداد و اندازه زگیل‌ها شود.

  توجه داشته باشید که درصورت ابتلا به زگیل تناسلی (HPV )، درمان برای شریک جنسى شما نیز الزامی است. حتى اگر در یکى از زوجین هیچ علامت و ضایعه پوستى دال بر ابتلا به زگیل تناسلی (HPV ) مشاهده نشود، درمان زگیل تناسلی برای هر دو نفر ضروری است.

   سخن پایانی

  در پایان لازم به ذکر است که بیماری زگیل تناسلی به شدت مسری و پر سر و صداست. اما پیشگیری از زگیل تناسلی به راحتی امکان‌پذیر بوده و درمان آن هم چندان سخت نیست. با افزایش آگاهی خود درباره بیماری HPV و عوارض ناشی از آن همچون سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان آلت تناسلی در کنار رعایت بهداشت فردی و دوری از رابطه جنسی پرخطر می‌توان در پیشگیری از زگیل تناسلی موفق بود. در صورت بروز این بیماری، ضمن انکه درمان زگیل تناسلی برای زوجین ضروری است، زیر نظر پزشک اقدام به درمان نمایید در این راستا فیتولند مطالعه مقاله‌های «تست سرطان دهانه رحم یا تست پاپ اسمیر چیست؟»، «سرطان آندومتر رحم شایعترین سرطان دهانه رحم» و «زگیل تناسلی در بارداری» را پیشنهاد می‌کند.

  منبع:

   https://www.healthline.com

  PN:0061

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  3 دیدگاه برای بیماری زگیل تناسلی – HPV ثبت شده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp همکار مورد نظر خود را انتخاب کنید