مکمل روی(زینک)، بهترین مکمل برای مردان

Erectile dysfunction

روی یا زینک، از ریز مغذی های ضروری، برای همه سلول‌های بدن است. بیشترین غلظت روی (زینک) در سلول‌های پروستات، استخوان‌ها، چشم‌ها، کلیه، کبد، ماهیچه‌ها و پانکراس دیده می‌شود.

نقش روی در سلامت بخش عمده‌ای از اندام‌ها و سلول‌های بدن باورکردنی نیست. جالب است بدانید که این این معجزه‌گر کوچک، در تقویت سیستم ایمنی، تولیدDNA در سلول‌ها، متابولیسم سلول‌ها و اندام‌های مختلف، ترمیم زخم، تقسیم سلولی، تقویت حس چشایی و بویایی، رشد مناسب و تحریک 100 آنزیم مختلف در بدن نقش دارد.

کمبود روی (زینک) منجر به چه علائمی خواهد شد؟

کمبود روی(زینک)، با اختلالاتی نظیر کاهش اشتها، کاهش حس چشایی، کوتاهی قد، تاخیر در التیام زخم، ریزش مو، کاهش وزن و کاهش میل جنسی در ارتباط است.

نقش مکمل زینک(روی) در سلامت مردان

  • مکمل روی(زینک) در حفظ سلامت غده پروستات مردان موثر است

مکمل روی(زینک)، در پیشگیری از بدخیمی‌ها، نقش موثری دارد. مطالعات نشان داده اند که  احتمال ابتلا به سرطان پروستات، در مردانی که بیش از 15 میلی گرم در روز، مکمل روی(زینک) دریافت می‌کنند، 66 % کمتر از سایرین است. بنابراین همواره به مردان بالای 40 سال توصیه می‌شود، برای حفظ سلامت سلول‌های پروستات، مصرف مکمل روی (زینک) را فراموش نکنند.

  • مکمل زینک(روی) برای افزایش سطح استقامت و انرژی بدن مردان ضروری است

مکمل زینک(روی) برای افزایش سطح استقامت و انرژی بدن

مکمل روی(زینک)، در بهبود سطح انرژی و استقامت مردان، نقش موثری دارد. مطالعات نشان داده‌اند که روی(زینک) در تسهیل فرآیند تولید انرژی کمک بسیاری می‌نماید. کمبود روی(زینک) در بدن با خستگی زود هنگام، کاهش استقامت و کاهش توان عضلانی، ارتباط مستقیمی دارد.

برخی دیگر از مطالعات نشان داده‌اند که در ورزشکاران حرفه‌ای که به مدت 4 هفته، روزانه 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدنشان، مکمل روی(زینک) دریافت می‌کردند، از نظر استقامت و بهبود عملکرد ورزشی، بهتر از سایرین بودند.

  • مکمل روی در سلامت جنسی آقایان موثر است

مکمل روی در سلامت جنسی آقایان

ارتباط روی(زینک) با سلامت جنسی مردان به دلیل نقش روی(زینک)، در ترشح هورمون جنسی تستوسترون است. اولین بار در مطالعه سال 1996، ارتباط بین کمبود روی(زینک) در بدن مردان با کمبود ترشح هورمون تستوسترون شناسایی شد. در این مطالعه نشان داده شد که درمردان میانسالی که مکمل روی(زینک) دریافت می‌کردند، نسبت به سایرین، سطح هورمون تستوسترون بدنشان بالاتر بوده است.

کمبود روی(زینک)، علاوه بر کاهش ترشح هورمون تستوسترون، از طریق ایجاد اختلال در حس بویایی، موجب کاهش میل جنسی، در مردان جوان می‌شود.

اختلال نعوظ یکی از رایج‌ترین مشکلات جنسی در میان آقایان است. عواملی نظیرکاهش ترشح هورمون تستوسترون، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، اختلال در سیستم عصبی و استرس از علل اختلال نعوظ  به شمار می آیند. تمامی موارد فوق با کمبود ریزمغذی روی(زینک) در ارتباط هستند به همین دلیل یکی از درمان‌های رایج برای اختلال نعوظ، استفاده از مکمل روی(زینک) است.

مردان به چه میزان روی(زینک)، روزانه نیاز دارند؟

با وجود عملکردهای مختلف ربز مغذی روی(زینک) در بدن، نیاز بدن به این ریز مغذی بسیار کم است و در حدود 11 میلی گرم در روز برای مردان است. روی(زینک) در بدن ذخیره نمی‌شود. به همین دلیل، بازسازی ذخایر آن در بدن ضروری است.

آیا افراط در مصرف مکمل زینک(روی) برای مردان خطرناک است ؟

بر طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، افراط در مصرف مکمل روی(زینک)، یعنی دریافت بیش از 40 میلی گرم روی(زینک) در روز با علائمی نظیر اسهال، سردرد، تهوع و استفراغ همراه است. همچنین افراط در دریافت مکمل‌های حاوی روی(زینک)، جذب عناصری نظیر مس و آهن را در بدن کاهش می‌دهند.

منبع :

https://www.healthline.com

https://prostate.net

PN:0010

محصولات مرتبط

4 دیدگاه برای مکمل روی(زینک)، بهترین مکمل برای مردان ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code