فواید مصرف پروبیوتیک برای کودکان

فواید مصرف پروبیوتیک برای کودکان

در دنیای مکمل های پیش رو، پروبیوتیک ها برای کودکان بسیار اهمیت دارند. پروبیوتیک ها باعث ذخیره باکتری های خوب در بدن می‌شوند. پروبیوتیک ها در بهبود مواردی از قبیل رفلاکس، یبوست، سندروم روده تحریک پذیر، اگزما و سرماخوردگی می توانند کمک موثر باشند. آیا با وجود مصرف پروبیوتیک در کودکان، این پروبیوتیک ها مفیدند یا خیر؟

آیا  مصرف پروبیوتیک برای کودکان بی خطر است؟

پروبیوتیک‌ها چه هستند؟

به طور کلی باکتری ها اغلب، موجودات مضر هستند ولی نه همه آنها. بدن انسان برای اینکه سالم بماند به یکسری باکتری های مفید  نیاز دارد. برخی از این باکتری های مفید با هضم غذا، جذب مواد مغذی و مقابله با میکروب هایی که باعث بیماری می‌شوند کمک می کنند. درون بدن، تجمعاتی از جرم هایی به نام “میکروبیوم” وجود دارد که از باکتری های مفید و مضر، ویروس ها و قارچ ها تشکیل شده اند.

محل زندگی میکروبیوم ها عبارتند از:

  • روی پوست
  • دستگاه گوارش
  • مجاری ادراری و دستگاه تناسلی
  • بزاق دهان

زمانی که توازن میکروبیوم ها بهم می خورد عفونت و بیماری رخ می دهد. به عنوان مثال آنتی بیوتیک هایی که برای از بین بردن عفونت های باکتریایی استفاده می شوند، باکتری های مفیدی که در تنظیم باکتری های مضر دخیل هستند را نیز، همراه با باکتری های بد از بین می برند. این امر باعث ورود و ازدیاد ارگانیسم های مضر در بدن می شود و منجر به عفونت های ثانویه ای مانند عفونت های قارچی، عفونت مجاری ادراری و عفونت های روده ای می گردند.

پروبیوتیک ها زنده هستند و در حقیقت باکتری های مفیدی می باشند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند. پروبیوتیک ها می توانند شامل یک نوع باکتری یا ترکیبی از گونه های مختلف باکتری های مفید باشند.

آیا باید پروبیوتیک‌ها را در رژیم غذایی کودک قرار داد؟

 رژیم غذایی پروبیوتیک کودک

میکروبیوم ها از زمانی که جنین درون رحم می باشد تا اوایل دوران کودکی درون بدن کودک رشد خواهند کرد. تصور می شود که همه میکروبیوم های ناسالم باعث بیماری می شوند. پروبیوتیک ها می توانند میکروبیوم ها را سالم نگه دارند ولی به طور دقیق مشخص نیست که چگونه این کار را انجام می دهند.

پروبیوتیک ها در رژیم غذایی کودک، سومین درمان طبیعی  مورد استفاده در کودکان می باشند.

مصرف پروبیوتیک در کودکان دوره اسهال ایجاد شده در اثر ورم معده و روده را نیز کاهش می دهند.

اگر در دوره بارداری و شیردهی مادران از پروبیوتیک ها استفاده کنند باعث کاهش اگزما و آلرژی در نوزاد خواهد شد.

مصرف پروبیوتیک در کودکان در سه ماه اول زندگی از کولیک نوزادی، یبوست و رفلاکس در نوزادان پیشگیری می کند.

مصرف پروبیوتیک می‌تواند در درمان کولیک نوزادی هم موثر باشد.

مصرف پروبیوتیک در کودکان برای کاهش شیوع و تداوم عفونت مجاری تنفسی مفید است.

شواهد بسیاری در حمایت از مصرف پروبیوتیک در کودکان وجود دارد.

مصرف پروبیوتیک در کودکان بی خطر نیست. پروبیوتیک ها، در رژیم غذایی کودکانی که دچار مشکل سیستم ایمنی بدن هستند، ممکن است منجر به عفونت و در برخی  از کودکان هم باعث نفخ شوند. همچنین پروبیوتیک ها در نوزادانی که بیماری های شدید دارند؛ می توانند باعث عوارض جانبی بسیار جدی شوند.

فیتولند توصیه می کند حتما قبل از استفاده از مکمل های پروبیوتیک با متخصص اطفال مشورت نمایید.

مکمل‌های پروبیوتیک یا خوراکی‌های پروبیوتیک، کدام یک بهتر است؟

مکمل و خوراکی پروبیوتیک

پروبیوتیک ها معمولا در خوراکی هایی مانند ماست و پنیر های محلی وجود دارند. پروبیوتیک ها به طور طبیعی در هنگام تخمیر در دوغ، کفیر یا کلم آب پز شده با سرکه به وجود می آیند. پنیر خام یعنی پنیری که از شیر پاستوریزه تهیه نشده باشد نیز منبع دیگری از پروبیوتیک هاست.

برخی از کارشناسان تصدیق می کنند که فواید بسیاری در شیر خام ( شیرپاستوریزه نشده ) و در محصولات تهیه شده از شیر خام وجود دارد که البته نباید به کودکان داده شود زیرا شیر خام ممکن است باکتری های خطرناکی داشته باشد که حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

درخاتمه توجه داشته باشید که مصرف پروبیوتیک برای کودکان ممکن است باعث بهبود یبوست، کولیک نوزادی و رفلاکس در نوزادان و کودکان شوند. همچنین می توانند به پیشگیری از عفونت های ثانویه و اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها، کمک کنند. مصرف پروبیوتیک در کودکان ، باعث پیشگیری از آلرژی و اگزما در برخی از کودکان می شوند.

بهترین روش‌های استفاده از پروبیوتیک برای کودکان

بهتر است، به جای مکمل های پروبیوتیک، خوراکی های پروبیوتیک مانند ماست را جهت کمک به حفظ میکروبیوم های سالم به رژیم غذایی کودک اضافه کنید. حتما ترکیبات ماست و نحوه تهیه آن را از روی برچسب محصول مطالعه کنید تا از وجود باکتری های فعال و زنده آزمایشگاهی در آن مطمئن شوید. اگر کودکتان ماست را به تنهایی دوست ندارد می تواند ماست را به کمی سس مایونز اضافه کنید و روی ساندیچ مورد علاقه کودک یا سیب زمینی پخته بریزید و به رژیم غذایی او اضافه کنید.

اغلب کودکان اسموتی ماست را دوست دارند. برای درست کردن اسموتی ماست می توانید نصف فنجان ماست ساده یا وانیلی را با یک فنجان آب میوه تازه یا یخ زده خوب بهم بزنید تا به حالت نرم و اسموتی دربیاید و در آخر می توانید هر طعم دهنده یا شیرین کننده ای که دوست دارید را به آن اضافه کنید.

نکته مهم: به کودکان زیر یک سال عسل ندهید زیرا ممکن است باعث مسمومیت غذایی در کودک شود.

منبع:

https://www.healthline.com

PN:0111

محصولات مرتبط

یک دیدگاه برای " فواید مصرف پروبیوتیک برای کودکان " ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code