فیتنس چیست و چه نکاتی در انجام این ورزش باید انجام داد

فیتنس چیست و چه نکاتی در انجام این ورزش باید انجام داد

فیتنس چیست و چه نکاتی در انجام این ورزش باید انجام داد؟ امروزه اصطلاح فیتنس(Fitness) یا تناسب اندام به خصوص در بین جوانان، بسیار شنیده می‌شود. اولین تعریفی که برای تمرینات فیتنس (Fitness) بیان شد، عبارت بود از “توانایی انجام وظایف روزانه با قدرت و هوشاری و خستگی ناپذیری بالا” ولی در حال حاضر محققین، فیتنس و تناسب اندام را فراتر از این تعریف دانسته و معتقدند که فیتنس و زیبایی اندام یعنی داشتن فرم زیبای بدن به همراه سلامتی جسم و روح است، در راستای رسیدن به یک زندگی سالم و پویا.

فیتولند ضمن توصیه به مطالعه این مقاله جهت آشنایی بیشتر توصیه می‌کند مقاله تفاوت فیتنس و بدنسازی را نیز مطالعه نمایید.

تعریف جدید فیتنس(Fitness)

تا قبل از انقلاب صنعتی،‌ فیتنس و تناسب اندام به عنوان انجام فعالیت‌های روزانه بدون هرگونه خستگی تعریف می شد ولی امروزه با تغییر در شیوه و سبک زندگی، فیتنس و تناسب اندام عبارت است از توانایی بدن برای انجام فعالیت‌های روزانه و انجام فعالیت های مربوط به اوقات فراغت به همراه داشتن تندرستی و توانایی مقابله با استرس های زندگی. در حقیقت آنچه ورزش فیتنس برای انسان به ارمغان می آورد برقراری تعادل جسم و روح انسان است، برای شاد زیستن.

کمیسیون فیتنس و ورزش ریاست جمهوری آمریکا پنج پارامتر اصلی را برای ورزش فیتنس تعیین می‌کند که شامل موارد زیر می‌باشند:
• استقامت قلب و شش‌ها: توانایی تحویل اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌ها و پاک‌سازی ضایعات آنها در طی دوره‌های زمانی پیوسته. دویدن‌های طولانی و شنا کردن ازجمله روش‌های اندازه‌گیری این پارامتر فیتنس(Fitness) می‌باشند.

• قدرت عضله: توانایی یک عضله برای اعمال نیرو برای یک دوره زمانی کوتاه. به‌طور مثال، قدرت عضلات بالاتنه را می‌توان با تعداد زیادی از حرکات وزنه‌برداری اندازه گرفت.

• استقامت عضله: در حقیقت استقامت عضله عبارت است از توانایی یک عضله یا گروهی از عضلات، برای حفظ انقباض های مکرر و یا ادامه اعمال نیرو بر روی یک جسم ثابت. حرکت شنا سوئدی معمولاً گزینه خوبی برای اندازه‌گیری استقامت دست و شانه یک ورزشکار فیتنس می‌باشد.

تناسب اندام

• انعطاف‌پذیری: توانایی حرکت مفاصل بدن و استفاده از عضلات در تمامی دامنه حرکتی آن‌ها. حرکت خمش به جلو (نشستن و خم شدن به جلو) ” sit-and-reach”، تست بسیار خوبی برای اندازه‌گیری انعطاف‌پذیری عضلات کمر و پشت پا است.

ورزش فیتنس Fitness
Fitness

• ترکیبات بدن یا همان بادی کامپوزیشن ” Body composition”: این پارامتر از فیتنس بر توده بدون چربی (ماهیچه، استخوان، بافت‌های و اندام‌های حیاتی) و توده چربی بدن تمرکز دارد. نسبت درصد توده چربی به درصد بدون چربی بدن را جزئی از فیتنس(Fitness) و تناسب اندام در نظر می گیرند. انجام حرکات ورزشی به‌طور صحیح به شما کمک خواهد کرد تا با چربی سوزی توده چربی را کاهش داده و عضله بسازید.

برنامه ورزشی شما باید به نحوی برنامه‌ریزی‌شده باشد تا در همه این پنج پارامتر پیشرفت حاصل شود. هر تمرین باید با گرم کردن آغاز و با سرد کردن خاتمه یابد. گرم کردن معمولاً از تمریناتی با شدت کم و در حد 5 تا 10 دقیقه مانند راه رفتن، بالا آوردن زانو، چرخش دست‌ ها یا چرخش کمر (مس گری) تشکیل‌شده است. سرد کردن نیز از 5 تا 10 دقیقه از تمریناتی مانند راه رفتن و حرکات با شدت بسیار کم همراه با حرکات کششی تشکیل می شود. به عنوان یک قاعده کلی باید سعی کنید تمرینات فیتنس با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع را در بیشتر روزهای هفته داشته باشید.

یکی از نکاتی که در رسیدن به زیبایی اندام با انجام ورزش فیتنس اهمیت دارد رعایت یک رژیم غذایی مناسب بعد از تمرین می‌باشد،‌ اغلب به دلیل مصرف انرژی شما ممکن است نیاز به تغذیه‌ داشته باشید که لازم است نکات مربوط به انتخاب نوع تغذیه و زمان تغذیه را کامل رعایت کنید. در صورت تمایل می‌توانید مقاله بعد از تمرین هوازی چه موادی باید مصرف شود؟” را در فیتولند دنبال کنید.

 

اهمیت گرم کردن قبل از شروع تمرینات فیتنس

ممکن است برای انجام حرکات قدرتی و سریع ورزشی علاقه بسیاری داشته و تمرین را با انرژی زیادی شروع کنید اما اگر به‌درستی بدن خود را برای این تمرینات آماده نکرده باشید، احتمال آسیب برای شما بسیار زیاد خواهد بود.
بعضی از افراد تصور می‌کنند که گرم کردن فقط شامل تعدادی حرکات کششی و خمشی قبل تمرین می‌باشد؛ اما گرم کردن باید شامل یک سری حرکات هوازی (ایروبیک) باشد که به‌تدریج شدت آنها افزایش می‌یابد و عضلات هدف را درگیر خواهند کرد.
دلیل این که اسم این حرکات را “گرم کردن” گذاشته‌اند این است که شما نیاز دارید تا دمای مرکزی بدن و عضلات خود را طی 5 تا 10 دقیقه افزایش دهید. این عمل، عضلات و مفاصل را برای فعالیت‌هایی با شدت بالاتر آماده می‌کند.
طبق اعلام کمیسیون فعالیت‌های ورزشی آمریکا، گرم کردن در موارد زیر مؤثر است:
• افزایش قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری عضلات
• افزایش گردش خون
• کنترل هرچه بهتر بر روی عضلات
• جلوگیری از خستگی زودرس عضلات

گرم کردن عبارت است از تمریناتی که با شدت متوسط و به طور پیوسته به کمک عضلات بزرگ بدن انجام می شود که می‌تواند درجازدن یا دویدن و یا نرم‌دویدن باشد. در حین گرم کردن باید کمی عرق کنید ولی نه آنقدر که برای ادامه تمرینات اصلی خسته شوید. برخی از افراد پس از تمرینات هوازی، تمرینات کششی و انعطاف‌پذیری را نیز انجام می‌دهند.
معمولاً زمانی که وقت تنگ باشد، اولین قسمتی از تمرین فیتنس(Fitness) که از آن صرف‌نظر می‌شود، گرم کردن است. این کار اشتباه است؛ گرم کردن نیز جزئی از برنامه ورزش فیتنس(Fitness) شماست و به همان اندازه از درجه اهمیت برخوردار است. چرا که گرم کردن قبل از شروع تمرینات فیتنس(Fitness) باعث می‌شود یک تمرین موثر، با استفاده از بیشترین توانتان انجام دهید و از همه مهمتر، تمرینی ایمن داشته باشید.

در صورتی‌که تمایل داشتید می‌توانید مقاله آشنایی با ورزش بی‌هوازی را نیز در فیتولند دنبال کنید.

 

سخن پایانی

شما الان با اینکه فیتنس چیست به درستی آشنا شدید. فیتنس(Fitness)، یعنی زیبایی اندام توام با آمادگی جسمانی. یک برنامه فیتنس(Fitness)، علاوه بر توجه به چربی سوزی، عضله سازی و ایجاد زیبایی اندام، آمادگی جسمانی فرد را نیز تضمین می‌کند. برای رسیدن به این هدف، داشتن یک رژیم غذایی مناسب همراه با انجام تمرینات فیتنس (Fitness)، ضروری است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله فیتنس در خانه، تغذیه مناسب برای تناسب اندام و بهترین تمرینات تناسب اندام را مطالعه نمایید.

PN:0001

منبع:
https://www.uhc.com

محصولات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code